BMI niemowlaka

0
150
bmi niemowlaka

Każdy rodzic maluszka chce, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała. Wielu młodym rodzicom sen z powiek spędza waga dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Na szczęście bardzo łatwo można sprawdzić, czy maluszek odpowiednio przybiera na wadze. Do tego celu można użyć chociażby siatek centylowych, na których wystarczy odpowiednio dopasować wiek i wagę maluszka aby dowiedzieć się, czy wszystko jest w porządku.

BMI niemowlaka

bmi niemowlakaBMI niemowlaka jest głównym wskaźnikiem, dzięki któremu ocenia się prawidłowy rozwój dziecka. Normy przyrostu wagi wyglądają następująco w poszczególnych okresach:

  • 26-31 gram na dobę w okresie 0-3 miesiąca życia,
  • 17-18 gram na dobę w okresie 3-6 miesiąca życia,
  • 12-13 gram na dobę w okresie 6-9 miesiąca życia,
  • 9 gram na dobę w okresie 9-12 miesiąca życia.

Przeliczając na tygodnie prezentuje się to w ten sposób:

  • 0-4 miesiąc życia: 120-225 gram na tydzień,
  • 4-6 miesiąc życia: 90-120 gram na tydzień,
  • 6-12 miesiąc życia: około 50-80 gram na tydzień

W uproszczeniu można przyjąć, że dziecko w pierwszym miesiącu życia zwiększa swoją masę o około 600 gram, w dwóch kolejnych miesiącach jest 800-900 gram cięższe, a następnie zwalnia tempo i zaczyna rosnąć wolniej: do 6. miesiąca będzie to około 700 gram, a w każdym kolejnym aż do roczku miesięcznie maluch będzie przybierał około 0,5 kilograma.

Przyrost wagi ciała uzależniony jest od wagi urodzeniowej

Nie należy ściśle trzymać się podawanych parametrów, ponieważ przyrost wagi ciała w bardzo dużej mierze uzależnione jest od wagi urodzeniowej dziecka. Pod uwagę należy brać również gabaryty rodziców. Również nie bez znaczenia ma charakter niemowlęcia. Spokojne dzieci spalają mniej kalorii, przez co znacznie szybciej mogą przybierać na wadze. Z kolei te aktywniejsze szkraby spalają ich więcej, przez co są szczuplejsze.
Przyrost masy ciała odbywa się najczęściej skokowo. Po kilku dniach lub tygodniach postoju waga znów zaczyna rosnąć.Ważne, by dziecko w około 5-6 miesiącu życia podwoiło swoją wagę urodzeniową, a w okolicach roczku potroić ją (co jednak nie zawsze musi być regułą i jeśli tak się nie stanie – oznaczać coś złego).

Wzrost dziecka

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wzrost dziecka. W pierwszym kwartale życia maluch rośnie średnio około 3 centymetry na miesiąc. W drugim już rośnie troszkę wolniej – około 2-2,5 centymetra. Z kolei w trzecim jest to już 1,5 centymetra, a w czwartym tylko 1 centymetr miesięcznie. Należy pamiętać, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przybierają często znaczniej szybciej na wadze od maluszków karmionych metodą naturalną. Można to już zauważyć od pierwszych dni karmienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here