Ciąża a tabletki antykoncepcyjne

0
464
Ciąża a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są przez kobietę w celu zapobiegania ciąży. Warto jednak wiedzieć, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności ochrony przed ciążą. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie – ciąża a tabletki antykoncepcyjne – czy jest to w ogóle możliwe?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży i co ważne, ich działanie jest odwracalne. Szacuje się, że po odstawieniu tabletek w ciążę zachodzi do 90% kobiet, które je przyjmowały. Przy tabletkach antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,9 co oznacza, że w ciągu roku stosowania tej metody, w ciążę zajdzie niespełna 1 na 100 kobiet. Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwu i jednoskładnikowe. Przy tabletkach jednoskładnikowych trzeba pamiętać o przyjmowaniu tabletek o stałych porach, dwuskładnikowe chronią przed ciążą nawet, jeśli zostaną „zapomniane” o maksymalnie 12 godzin.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnychCzy możliwe jest zajście w ciążę, mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone są dla systematycznych osób, które każdego dnia o stałej porze będą pamiętały o przyjęciu tabletki. Zapomniana tabletka, pojawienie się wymiotów czy biegunki, a także przyjmowanie części leków sprawia, że ochrona antykoncepcyjna może zostać obniżona. Warto uważać nawet na zioła – konieczne jest sprawdzanie ulotek i określenie interakcji tabletek antykoncepcyjnych i innych preparatów. Zdarza się, że nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować dojście do owulacji i w efekcie zajście w ciążę. W przypadku prawidłowego stosowania metody, szansę na ciążę są znikome, chociaż w teorii zawsze istnieją.

Ciąża a tabletki antykoncepcyjne

Jeśli po zakończeniu opakowania tabletek nie wystąpi tzw. krwawienie z odstawienia, może to oznaczać ciążę. Badania wskazują bowiem, że nawet od razu po odstawieniu tabletek, kobieta może powrócić do dawnej płodności. Najlepiej byłoby wykonać wtedy test ciążowy, przed rozpoczęciem kolejnej paczki. Hormony mogą jednak zafałszować domowe testy – najskuteczniejszy jest więc tekst Beta HCG wykonany z krwi. Ciąża jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Warto jednak dodać, że preparaty hormonalne nie wykazują działania embriotoksycznego ani teratogennego, dlatego ich stosowanie podczas pierwszych tygodni ciąży nie odbija się negatywnie na rozwoju płodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here