Ciąża w wieku 40 lat

0
357
ciąża w wieku 40 lat

Czasy się zmieniają. Kiedyś już bardzo młode kobiety zakładały rodziny i zachodziły w ciążę. Dzisiaj zaczyna wyglądać to już nieco inaczej. Kobiety coraz później decydują się na ciążę. Czy to dobrze? Istnieje wiele stereotypów o „idealnym wieku na zajście w ciążę”, które mówią o tym, że „im wcześniej tym lepiej”, gdzie wcześnie oznacza gdzieś pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Natomiast 35 lat to znacząca liczba. Kobieta, która zachodzi w ciążę po 35 roku życia jest już uważana za tzw. późną mamę. Jednak statystki nie kłamią. Czasy się zmieniły. Coraz więcej kobiet chce robić karierę, a niekoniecznie poświęcać się rodzinie. Dlatego odkłada w czasie zajście w ciążę. Jednak biorąc pod uwagę to jak rozwinęła się i nieustannie rozwija medycyna nie można mówić o tym, że to ryzykowne. Istnieje również druga strona medalu, a mianowicie kobiety, które dobiegają czterdziestki lub ją przekroczyły, a które nie znalazły jeszcze partnera, z którym chciałyby założyć rodzinę.

O ile dawniej ich marzenia mogłyby zostać przekreślone to dzisiaj ciąża w wieku 40 lat powoli staje się normą

O ile dawniej ich marzenia mogłyby zostać przekreślone to dzisiaj ciąża w wieku 40 lat powoli staje się normąW większości przypadków jest to jednak ciąża nieplanowana, ale i te planowane zdarzają się nierzadko. Oczywiście u kobiety, która przekroczyła 35 rok życia oprócz tego, że mogą pojawić się kłopoty z zajściem w ciążę, wzrasta ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w przebiegu ciąży, np. cukrzycy ciążowej, nadciśnienia oraz niestety ryzyko poronienia. W tym wieku kobiecie ciężarnej zaleca się wykonanie badań prenatalnych, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Również wizyty kontrolne powinny być częstsze. Będąc jednak pod stałą opieką dobrego specjalisty nie ma się czego obawiać. Trzeba pamiętać o tym, że każda kobieta jest inna.

Są przypadki, w których to młode kobiety mają problemy z zajściem w ciążę podczas gdy ich dużo starszym koleżankom udaje się to bez większych problemów. Młode matki mają więcej energii, więcej cierpliwości podczas gdy te nieco starsze są już nieco zmęczone – to kolejny stereotyp dotyczący wieku. Wbrew wszystkim negatywnym opiniom o późnym macierzyństwie jak np. takie, że starsza matka może nie doczekać najważniejszych momentów w życiu dziecka jak ukończenie 18 roku życia, ślub, narodziny wnuków istnieje również pozytywne jak np. fakt iż późne macierzyństwo odmładza. Udowodniono bowiem, że kobiety, które rodziły w późniejszym wieku czują się lepiej od swoich rówieśniczek i często nawet lepiej wyglądają, wręcz promienieją. Nie warto więc kierować się stereotypami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here