Ciąża zagrożona

0
1058
Ciąża zagrożona

Nie każda ciąża przebiega książkowo. Z różnych przyczyn mogą pojawiać się w niej komplikacje, których ciężarna pragnie uniknąć. Jest wiele niepokojących objawów, które powinna poznać przyszła matka. Ciąża zagrożona to bowiem ciążą, w której istnieje spore ryzyko poronienia.

Jakie mogą być komplikacje w ciąży?

Jakie mogą być komplikacje w ciąży?Komplikacje w ciąży mogą mieć bardzo różny charakter. Wiążą się z nadciśnieniem, nieprawidłowymi wynikami morfologii, wzrostem poziomu cukru we krwi. U wielu kobiet pojawiają się także plamienia lub nawet krwawienie, które nigdy nie jest zjawiskiem pożądanym i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Komplikacje mogą się pojawiać dosłownie na każdym etapie ciąży. Może się zdarzyć, że zostaną wykryte dopiero przy USG – mowa o nieprawidłowej budowie macicy, łożyska czy nieprawidłowym ułożeniu dziecka. Ogółem poleca się, by kobieta zauważając każdy niepokojący symptom, skonsultowała się z lekarzem. W ciąży przysłowiowo lepiej dmuchać na zimne.

Co powoduje zagrożenie ciąży?

Mechanizmy komplikacji w ciąży nie zawsze są do końca poznane. Czasem kobiety same są sobie winne, prowadząc zbyt intensywny tryb życia, nie wykonując badań czy ignorując zalecenia lekarskie. Wiele kobiet prowadzi jednak spokojne życie, odstawia używki, nie stosuje środków chemicznych, a mimo wszystko dotyka ich ciąża zagrożona. Przyczyn komplikacji jest naprawę wiele i ma wpływ na nie nie tylko styl życia matki, ale także jej dieta, wiek, schorzenia czy predyspozycje genetyczne. Sporym wskaźnikiem ryzyka jest wiek matki, szczególnie jeśli przekroczyła ona 40 rok życia. Wtedy komplikacje zdarzają się znacznie częściej niż choćby u 20-latek.

Ciąża zagrożona – Jak z nią postępować?

Każda ciąża zagrożona jest inna i postępowanie w jej przypadku zależy od zaleceń lekarskich. Raczej standardem jest zwolnienie lekarskie i wprowadzenie spokojnego, oszczędnego trybu życia. W wielu przypadkach lekarz zaleca kobiecie leżenie, aż do czasu minięcia zagrożenia. W wielu przypadkach leżenie jest konieczne tylko przejściowo, do czasu gdy wyniki się poprawią. Bywa jednak, że kobiety są zmuszone leżeć już do końca ciąży, by uniknąć poronienia lub przedwczesnego porodu. Z pewnością każda komplikacja w ciąży wymaga odpowiedniego postępowania – ograniczenie stresu, wprowadzenie zdrowej diety i eliminacja czynników, które niekorzystnie odbijają się na ciężarnej. W większości przypadków niezbędne są także leki podtrzymujące ciążę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here