Ile kuwet dla kota i jak je wybrać?

0
443
kuwet dla kota

Kuweta to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu, w którym mieszka kot. Służy zwierzęciu do załatwiania jego potrzeb fizjologicznych, odpowiada zatem również za jego samopoczucie i zdrowie. Bez wątpienia jest dla wielu zwierząt newralgicznym punktem. Dowiedz się zatem, jakie cechy powinna posiadać i gdzie stać, by była idealna.

Ile kuwet w domu dla jednego kota?

Wielu osobom wydaje się, że jeden kot będzie zadowolony, mając jedną kuwetę. Co więcej, są przekonani, że nie ma znaczenia, gdzie zostanie ustawiona – przecież zwierzę i tak do niej trafi. Niestety, w wielu przypadkach jest to mylne założenie, które może doprowadzić do przykrych zachowań, takich jak załatwianie potrzeb w przypadkowym miejscu. Dlaczego tak się dzieje?

Koty preferują bezpieczne miejsca, w których nic im nie przeszkodzi, albo z których będą mogły szybko uciec w razie zagrożenia. Co więcej, wiele z nich nie chcesz korzystać z raz czy dwa razy wykorzystanej kuwety – poszukują wówczas alternatywnego miejsca na swoje potrzeby. Jeśli więc nie ma nas cały dzień w domu, jedna kocia toaleta może okazać się niewystarczająca. Warto też wziąć pod uwagę, że kot nie będzie biegał po całym domu slalomem, by dostać się do swojej toalety, jeśli znajdzie lepszą alternatywę w postaci doniczki z kwiatkiem czy innego miejsca. Aby zachęcić go do korzystania wyłącznie z kuwety, lepiej rozstawić ich więcej.

Również, jeśli zachodzi możliwość, że coś wystraszy kota podczas korzystania z niej, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w większą ilość kocich toalet. Dzięki temu nawet jeśli chwilowo ucieknie z jednej, będzie mógł skorzystać z drugiej. To uchroni wnętrze domu przed niechcianymi plamami i innymi niespodziankami.

A najbardziej ogólna zasada mówi, że w domu liczba kuwet zawsze powinna o jedną przewyższać liczbę kotów.

Wygodna dla kota i właściciela

Kolejną cechą kuwety powinna być wygoda, zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Kotu powinno być łatwo do niej wchodzić, a także obrócić się w niej, by mógł znaleźć dla siebie idealne miejsce. Z tego względu zawsze warto sięgnąć po większy rozmiar, który zadowoli zwierzaka i zagwarantuje mu szansę na wygodne przykucnięcie. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku dużych ras, ale sprawdzi się także u mniejszych.

Z kolei wygoda dla właściciela to możliwość szybkiego, łatwego sprzątania zbrylonego żwirku czy odchodów. W szczególności zamknięte kuwety mogą tu utrudniać, dlatego im łatwiejsze będzie ich otwieranie oraz im większy otwór drzwiowy, tym lepiej. W efekcie bowiem porządek zostanie utrzymany bez problemu i niechęci ze strony członków rodziny, którzy się tym zajmują.

Czy kuweta musi być droga?

Mimo iż na rynku istnieje szereg różnych modeli, otwartych i zamkniętych, a czasem nawet wyposażonych w dodatkowe elementy, jak choćby filtry, kocia toaleta wcale nie musi być droga. Nawet najprostsza, tania kuweta doskonale się sprawdzi, jeśli zostanie postawiona w dobrym miejscu i dopasowana wielkością do pupila. Wystarczy więc myśleć przede wszystkim o nim, a na pewno i jego zadowolenie, i właściciela, będzie większe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here