Opieka na zdrowe dziecko

0
195
opieka na zdrowe dziecko

Posiadanie statusu pracownika niesie za sobą wiele korzyści. Niewątpliwie, jedną z nich jest pewność zatrudnienia, odprowadzone wszystkie składki, płatny urlop, ale również możliwość skorzystania z dwóch dni wolnych od pracy (ale w pełni płatnych) w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem.

Jest to przywilej zarezerwowany dla pracowników, będących rodzicami lub opiekunami dzieci do lat czternastu. Warto podkreślić, że te dwa dni należy wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko czternastego roku życia- czyli przed dniem jego urodzin.
Aby skorzystać z tych dni dziecko nie musi być chore ani pracownik nie musi tłumaczyć pracodawcy, dlaczego chce wykorzystać te dni.

Dwa dni w roku – opieka na zdrowe dziecko

Artykuł 182 Kodeksu Pracy przewiduje prawo do dwóch dni wolnych od pracy dla rodziców dziecka do lat czternastu w ciągu roku kalendarzowego. Niewykorzystanie tych dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na następny rok, ale przepadają. Pracownik może wykorzystać te dni jednorazowo w wymiarze 2 dni albo dwukrotnie po dniu, istnieje też możliwość rozliczenia ich na godziny.

Wymiar dwóch dni pełnopłatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem jest stały, nie ma tu znaczenia liczba wychowywanych dzieci.
Warto podkreślić, że z prawa do opieki nad zdrowym dzieckiem skorzystać może tylko jedno z rodziców czy opiekunów dziecka, z tego powodu na początku zatrudniania pracownik proszony jest o zadeklarowanie czy będzie korzystał z tego prawa czy też przekazuje je na korzyść drugiego opiekuna dziecka.

Komu przysługuje prawo do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem

Komu przysługuje prawo do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiemPrawo do opieki nad dzieckiem przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad: dzieckiem własnym lub przysposobionym, ale też adoptowanym oraz dzieckiem przyjętym na wychowaniu w ramach rodziny zastępczej.

Pracownik, który chce skorzystać z tego udogodnienia musi wychowywać przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. To pracownik decyduje, kiedy wykorzysta przysługujące mu dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem, dobrze, jeśli uzgodni termin swojej nieobecności w pracy z pracodawcą- o ile to oczywiście możliwe. Jednak co do zasady pracodawca nie ma możliwości odmówić pracownikowi prawa do wykorzystania tych dni w dowolnym, wybranym przez pracownika terminie.

Pracownik nie jest zobowiązany również do uzasadniania przyczyn swojej decyzji, nie ma też obowiązku udowodnienia, że dziecko potrzebuje aktualnie opieki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here