Paleta EPAL – charakterystyka

0
96
Paleta EPAL

Jakie cechy posiada europaleta? Dlaczego powinna mieć określone wymiary? Do czego zobowiązany jest producent palet? Pora poznać najważniejsze informacje dotyczące narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości branż.

Producent europalet powinien znać konkretne wytyczne. O czym musi pamiętać?

Europaleta różni się nieco od innych typów (np. przemysłowej palety). Główną kwestią jest to, że musi posiadać wymiary określone przez normy europejskie, a także prezentować się w określony sposób. Choć na pierwszy rzut oka wygląda dość zwyczajnie, warto się jej dokładniej przyjrzeć, by wiedzieć, że jest wykonywana z należytą starannością i dbałością o każdy szczegół. W przeciwieństwie do innych rodzajów palet w przypadku tej z oznaczeniem EUR nie ma miejsca na dowolność w dobieraniu wymiarów desek lub innych elementów. Wszystko musi być dokładnie tak jak w wytycznych.

Czym charakteryzuje się paleta EPAL? Wysokość europalety i inne wymiary

Warto wiedzieć, że paleta EUR waży 25 kg i ma wymiary 1200 x 800 mm. Są to podstawowe dane, które należy znać. Posiada ona 78 gwoździ, które umieszcza się w konkretnych miejscach, a jej nośność określa się na około 1500 kg (w przypadku nośności statycznej może to być nawet do 4000 kg). Należy zwrócić uwagę także na Wysokość europalety – 144 mm. Dzięki temu możliwe jest przemieszczanie jej z użyciem wózka widłowego. Co ciekawe, jej wymiary zostały określone w ten sposób nie bez powodu. Rozmiar palety EPAL dopasowuje się do powierzchni załadunkowej auta ciężarowego lub kontenera transportu wodnego. W pierwszym przypadku można zmieścić w przyczepie 33 palet, a w drugim przypadku 4-5 sztuk. Dzięki ich przemyślanej konstrukcji da się zaoszczędzić miejsce podczas transportu towarów.

Jakie oznaczenia powinien umieścić producent palet na swoim asortymencie?

Kolejną ważną kwestią jest dopilnowanie tego, by na produkcie zostały umieszczone konkretne oznaczenia. Producent europalet jest odpowiedzialny za to, by w narożnikach palety widniał napis EPAL. Powinien również podać swój kod, datę produkcji, kod kraju, symbol HT oraz znak IPPC.

Dostosowanie się normy europejskiej UNE-EN 13698-1 jest kluczowe w przypadku produkcji europalet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here