Usługi online – co możesz załatwić przez Internet?

0
358
Usługi online – co możesz załatwić przez Internet

Internet domowy jest dziś medium będącym na wyposażeniu większości mieszkań i domów rodzinnych. Dzięki niemu możemy komunikować się z rodziną i przyjaciółmi, relaksować się przy grach czy filmach, ale równie dobrze Internet domowy może nam – bez względu na nazwę – służyć do pracy zdalnej. Jednak za pośrednictwem Internetu możemy dziś zdziałać o wiele więcej: zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie, a nawet zapłacić podatki.

Zakupy w Internecie

Internet domowy może nam posłużyć na przykład do zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu. Wydaje się, że to żadna nowość, bo zakupy on-line dostępne są już od wielu lat. Zwiększa się jednak zakres sprawunków, które załatwimy bez wychodzenia z domu. Kiedyś płyty, książki czy ubrania – dziś nawet codzienne zakupy spożywcze! Bez problemu znajdziemy sklepy, które oferują zakupy on-line z dowozem. Wystarczy przejrzeć ofertę supermarketów oferujących tego typu rozwiązanie, wybrać potrzebne nam produkty oraz odpowiadający nam dzień i godzinę dostawy – i gotowe. W ten sposób nie tylko oszczędzamy czas, bo nie musimy jechać do sklepu i szukać produktów na półkach czy stać w kolejce do kasy, ale również oszczędzamy pieniądze, ponieważ przez Internet obowiązują nas te same promocje, co w sklepach stacjonarnych. A siedząc wygodnie w fotelu czy na kanapie nawet łatwiej odnajdziemy atrakcyjne oferty.

Zeznanie podatkowe

Uzupełnianie PIT-ów jest zawsze czynnością stresującą. Chyba że zrobimy to na swoim komputerze (albo tablecie). Dziś e-Deklaracje są rozwiązaniem powszechnym, a Ministerstwo Finansów tylko ułatwia nam sprawę, przygotowując rozliczenie w oparciu o dokumenty, które wpłynęły do Urzędu Skarbowego. Minęły już czasy, kiedy to urząd sprawdzał nasze zeznania – teraz wystarczy, że to my skontrolujemy (i ewentualnie poprawimy) dokumenty przygotowane przez urząd. To idealne rozwiązanie: szybkie i bezstresowe.

Usługi bankowe

Bankowość elektroniczna jest olbrzymią wygodą XXI wieku. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto przez Internet domowy i możesz w prosty i bezpieczny sposób zarządzać swoimi środkami: sprawdzać stan konta, realizować przelewy, wpłacać pieniądze na lokaty, a nawet zmienić PIN karty płatniczej i wiele więcej. Zdecydowana większość operacji bankowych może już być realizowana z poziomu bankowości elektronicznej. Nawet jeśli nie masz jeszcze konta, możesz je założyć bez wychodzenia z domu – wniosek złożysz on-line, a wszystkie niezbędne dokumenty dostarczy kurier. Pamiętaj tylko, by podczas podpisywania umowy mieć przy sobie dowód osobisty, by móc go okazać kurierowi.

Sprawy urzędowe

Możesz też załatwić przez Internet sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego, Urzędzie Skarbowym, a nawet w ZUS-ie. To wszystko dzięki Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Do pełni swobody musisz założyć Profil Zaufany i zdobyć w ten sposób elektroniczny podpis, ale jeśli masz konto w banku, możesz i to zrealizować całkowicie zdalnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here