Wzrost niemowlaka

0
175

Rozwój malucha to bardzo skomplikowane i złożone zagadnienie. Warto prześledzić ten zawiły temat, jeśli jesteśmy na etapie planowania powiększenia rodziny, lub oczekujemy narodzin pierwszego potomka. Zawsze dobrze jest wiedzieć,jak przebiega zarówno fizyczny, jak i psychologiczny rozwój naszego dziecka- to przecież zadanie każdego odpowiedzialnego rodzica, aby ten rozwój wspierać, i stwarzać maluchowi optymalne warunki do życia nauki już od pierwszych chwil jego życia.

Wzrost niemowlaka

Wzrost niemowlakaA wato zaznaczyć, że rozwój psychiczny dziecka rozpoczyna już w momencie zapłodnienia, kiedy to zarodek zaczyna się intensywnie dzielić. Już po ok. 4 tygodniach następuje rozwój komórek mózgu i dziecka zaczyna się uczyć, zapamiętywać, spostrzegać zmiany w otoczeniu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie przyszłej mamie odpowiednich warunków, spokoju, odpoczynku i relaksu. Bo dziecko w jej brzuchu może reagować na najmniejsze zmiany fizyczne, oraz emocjonalne matki.

Faza rozwoju niemowlęcego i poniemowlęcego to okres ogromnych zmian. Właśnie kształtuje się psychika i charakter naszego malucha. Dochodzi wówczas do bardzo złożonych procesów, które zadecydują o przyszłym kształcie jego życia. Jak ważny jest to etap rozwoju dziecka świadczą między innymi bardzo dogłębnie analizowane przez psychologów i socjologów przykłady dzikich dzieci. Są to realne fakty, które niestety miał miejsce niemal na całym świecie. Dzieci wychowywane przez zwierzęta lub zamykane przez dorosłych, nie otrzymały zawczasu odpowiednich bodźców i ich rozwój został całkowicie zahamowany.

Przebieg rozwoju dziecka

Wzrost niemowlaka odbywa się równolegle z jego rozwojem psychicznym i emocjonalnym. Już od pierwszych godzin życia, dziecko rozpoczyna żmudny proces przystosowywania się do warunków panujących poza bezpiecznym i komfortowym łonem mamy. Kiedy opanuje już te podstawowe umiejętności, jak: oddychania, czy jedzenia, natychmiast zaczyna badać swoje nowe otoczenie, dostrzega pierwsze twarze, rejestruje pierwsze dźwięki. A nawet już wówczas potrafi rozpoznać głos znajomych mu ludzi i przyzwyczaja się do obecności znajomych osób. Ważne jest, aby w tym okresie zapewnić malcowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Pierwsze 3 lata życia to czas, kiedy dochodzi do bardzo ważnych procesów w umyśle dziecka. Jeśli właśnie teraz nie zapewni się mu stabilności, może zostać zachwiane jego zaufania do rodziców i otoczenia w ogóle. A skutki takiego stanu rzeczy są niemal nieodwracalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here