Echo serca – na czym polega badanie? 

0
791
echo serca

Echo serca jest nieinwazyjną procedurą, która stosowana jest do oceniania funkcji oraz struktur serca. Podczas zabiegu przetwornik wysyła fale dźwiękowe z częstotliwością zbyt wysoką, aby można było je usłyszeć. Jest to więc badanie obrazowe, ponieważ fale przesyłane są na obraz do odczytu. Czym dokładnie jest echo serca? Jakie są wskazania do jego wykonania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/echo-serca-wskazania-przygotowania-przebieg-badania/ 

Echo serca – na czym polega? 

Echokardiogram, czyli echo serca jest badaniem obrazowym, które umożliwia ocenę anatomii serca. Co więcej dzięki niemu możliwa jest to cena położenia, grubości ścian, a także proporcje jam serca. Możliwa jest też ocena czynności skurczowej komór, budowy zestawy, a także przepływu krwi. 

W sytuacji, kiedy przetwornik umieszczony jest na klatce piersiowej w określonych miejscach, fale dźwiękowe przenikają przez skórę i inne tkanki ciała do tkanek serca, gdzie fale odbijają się od struktury serca. Takie fale dźwiękowe wysłane są do komputera, który tworzy ruchome obrazy ścian serca oraz zastawek. 

Jakie są wskazania do wykonania echa serca? 

Echo serca może być wykonany w celu oceny objawów przedmiotowych lub podmiotowych, które mogą sugerować obecność nieprawidłowości lub Schorzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego, takich jak: 

  • miażdżyca, która może prowadzić do problemów w ruchu ściany lub funkcji pompowania serca
  • kardiomiopatia, czyli powiększenie serca z powodu grubego lub słabego mięśnia sercowego
  • wrodzone wady w jednej lub więcej struktur serca, które występują podczas rozwoju płodu, takich jak wada przegrody komorowej
  • niewydolność serca, czyli nieprawidłowy stan, w którym mięsień sercowy jest osłabiony lub sztywny podczas rozkurczu mięśnia serca i krew nie może być skutecznie pompowana
  • tętniak, czyli poszerzenie i osłabienie części mięśnia sercowego lub aorty 
  • choroby zastawek serca, które prowadzą do nieprawidłowego działania jednej lub więcej zastawek serca, a także mogą powodować nieprawidłowości przepływu krwi w sercu 
  • guz serca
  • zapalenie osierdzia
  • wysięk osierdziowy lub tamponada 

Echo serca – jak wygląda badanie? 

EKG może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach wizyty w szpitalu. Procedury mogą różnić się w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Podstawowe badanie trwa kilka do kilkunastu minut oraz wymaga pozostania przez pacjenta w bezruchu. Możliwe jest również wykonanie badania echa serca poprzełykowego, kiedy głowica aparatu wprowadzona jest przez przełyk. Wówczas wprowadzenie sondy przeprowadzone jest przed znieczuleniem tylnej ściany gardła. 

Zobacz też: http://www.zyrardowianka.pl/laparoskopia-czym-jest-badanie-laparoskopowe/

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here