Sagrada Familia – największa atrakcja Barcelony

0
1005
kościół sagrada familia w barcelonie
fot. Pexels.com

Czym byłaby panorama Barcelony bez świątyni Sagrada Familia w tle? Kościół to najbardziej charakterystyczny punkt tego hiszpańskiego miasta. Na czym polega wyjątkowość Sagrada Familia?

Przeczytaj też: https://www.daysandplaces.pl/sagrada-familia/

Sagrada Familia – symbol Barcelony

Sagrada Familia – w Polsce zwana inaczej Świątynią Pokutną –  to jedna z najbardziej unikalnych świątyń na świecie. Ta bazylika secesyjna swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim nietypowej architekturze. Według projektu architektonicznego konstrukcja Sagrada Familia ma przypominać jeden wielki organizm. Świątynia odwołuje się do symboli natury, które stworzył Bóg, a mianowicie chodzi o: rośliny, które mają swoje odzwierciedlenie w kamiennym lesie kolumn, zwierzęta, których symbolikę można odnaleźć w licznych ornamentach, minerały, które zawierają się w kościelnych witrażach oraz człowiek, do którego nawiązują liczne rzeźby i kolumny symbolizujące żebra. Wiele elementów bazyliki nawiązuje także do apostołów, ewangelistów oraz Chrystusa i Maryi. Sagrada Familia zawiera trzy fasady – Narodzenia, Pasji oraz Chwały. Każda z nich została wybudowana w innym stylu. 

Historia Sagrada Familia 

Jaka jest historia tego słynnego katalońskiego kościoła? Autorem unikalnego projektu Sagrada Familia jest Antoni Gaudi, który był mieszkańcem Barcelony na przełomie XIX i XX wieku. Przez wielu okrzyknięty „bajkowym architektem”. Gaudi przejął pracę nad bazyliką od innego hiszpańskiego architekta, którego pierwotny projekt nie wyróżniał się niczym szczególnym. Gdy zlecenie przeszło w ręce Antoniego, zwyczajnie wyglądający kościół rzymskokatolicki zmienił się w jeden z najbardziej unikalnych budowli na świecie. Niestety Gaudiemu nie było dane obejrzenie świątyni w finalnej formie – architekt zmarł, a prace nad Sagarda Familia trwają do dziś. Obecnie do kościoła są dobudowywane kolejne wieże – łącznie będzie ich aż osiemnaście. Bazylika ma być ukończona dopiero w 2026 roku. 

Zobacz także: http://www.zyrardowianka.pl/gdzie-wybrac-sie-na-wakacje-w-2021-roku/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here