Skoki tandemowe – sposobem na zaznanie odrobiny wolności

0
1329
Skoki tandemowe- sposobem na zaznanie odrobiny wolności

Uprawianie sportu i szeroko pojętej rekreacji sprawia dużo satysfakcji i daje poczucie zadowolenia i dobrze spożytkowanego czasu. Dyscypliną o niewątpliwie pozytywnej konotacji są z pewnością skoki tandemowe. Niestety nie wszystkim jest dane poznać ich zalety. Powodem takiego stanu rzeczy są przeciwwskazania medyczne.

Kto nie powinien brać udziału w skokach tandemowych?

Przede wszystkim osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca. Stres przed skokowy w połączeniu z wysokością i wahaniami ciśnienia tętniczego mógłby je nawet zabić. Po drugie pacjenci z epilepsją również nie są dopuszczani do tego typu rekreacji. Przecież nigdy tak do końca nie wiadomo, kiedy nastąpi atak padaczkowy, a udzielenie pomocy medycznej w trakcie lotu jest praktycznie niewykonalne.

Z dobrodziejstw skoków w tandemie nie mogą skorzystać ludzie o bardzo niskim wzroście. A to dlatego, że żaden sprzęt spadochronowy by do nich nie pasował. A zaprojektowanie odpowiedniego do ich warunków fizycznych byłoby bardzo trudne i kosztowne. Również waga powyżej 110 kilogramów jest istotnym przeciwwskazaniem.

Czy od reguły bywają jakieś wyjątki?

W zasadzie nie. Jednak osoby niepełnosprawne fizycznie i będące na wózkach mogą wziąć udział w skokach tandemowych. Jest to spowodowane tym, że nie muszą one nic robić, bo całą pracę za nich wykonuje instruktor. One muszą jedynie być dokładnie pozapinane i odpowiednio nastawione mentalnie przed tym, co je czeka. Skoki tandemowe to dla nich niebywała frajda i okazja, żeby zapomnieć na chwilę o swoim kalectwie.

Co dają niepełnosprawnym skoki tandemowe?

Przede wszystkim poczucie wolności. W trakcie lotu ich ciało jest rozluźnione i mniej spastyczne. Mogą poczuć, jak poruszają wszystkimi kończynami niemal bezwiednie i praktycznie bez większego wysiłku. W życiu codziennym jest to całkowicie niemożliwe. Skoki tandemowe pozwalają poczuć się niepełnosprawnym normalnie, gdyż w powietrzu ich ograniczenia fizyczne nie są tak bardzo widoczne. W trakcie lotu każdy wygląda dość pokracznie i marzy o tym, by tylko bezpiecznie wylądować. Dla niepełnosprawnych skoki tandemowe to również świetna i beztroska zabawa, której na co dzień mają bardzo mało. Te kilka minut lotu to dla nich przygoda życia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here