USG jamy brzusznej – wskazania i przebieg badania

0
1076
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, wykonywane w celu precyzyjnego zbadania stanu narządów znajdujących się pod powłokami brzucha. Obraz z wnętrza komory otrzymywany jest w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką diagnozę i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jak przebiega badanie i które objawy powinny nas skłonić do jego wykonania? Sprawdźmy!

USG jamy brzusznej – przebieg badania

USG jamy brzusznej wykonywane jest w oparciu o fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości. W związku z tym jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, co pozwala na jego wykorzystywanie także w diagnostyce chorób dziecięcych i niemowlęcych, wad serca czy monitorowania ciąży.

W trakcie badania do jamy brzusznej pacjenta przykładana jest specjalna głowica emitująca fale o wysokiej częstotliwości. Fale te odbijają się od zróżnicowanych w strukturze narządów wewnętrznych i wracają do głowicy. Powracająca wiązka przetwarzana jest na obraz widoczny na ekranie aparatury i pozwala na dokładne ocenienie lokalizacji organów, ich rozmiaru, kształtu i spoistości.

Medycyna estetyczna – jakie są jej możliwości? Sprawdź na: http://www.dziennikzachodni.pl/artykuly-sponsorowane/a/co-oferuje-nam-nowoczesna-medycyna-estetyczna,12716176/.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej zlecane jest w razie podejrzenia występowania schorzeń narządów znajdujących się w jej obrębie. Pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian i przydatne jest zwłaszcza w razie zaistnienia nagłych, niebezpiecznych stanów – na przykład urazów brzucha lub krwawienia.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej to przede wszystkim przewlekłe i ostre dolegliwości bólowe brzucha niewiadomego pochodzenia. Kolejną podstawą do wykonania USG jamy brzusznej jest nagła utrata masy ciała. Do niepokojących objawów zaliczyć należy także znaczące zwiększenie obwodu brzucha, wzdęcia, przewlekłą gorączkę lub biegunkę, krwiomocz oraz obecność wyczuwalnych twardych zmian w jamie brzusznej.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Aby USG jamy brzusznej pozwoliło na dokładną i trafną diagnostykę, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Obraz może zostać zaburzony przede wszystkim przez nagromadzone w jelitach gazy, dlatego też na kilka godzin przez wizytą u lekarza zaleca się przyjęcie środków farmakologicznych, które pomogą w ich usunięciu.

W dniu USG jamy brzusznej pacjent powinien być na czczo. Warto założyć luźne ubranie, które zapewni swobodę i dobry dostęp do badanego obszaru. Szczegółowe wytyczne zależą jednak od rodzaju przeprowadzanego badania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.kliniki.pl/usg-jamy-brzusznej/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here