Witamina D, dlaczego jest nam potrzebna?

0
1034
witamina D
fot. pexels.com

Witamina D jest niezwykle ważna w organizmie ludzkim. Należy ją odpowiednio uzupełniać w swojej codziennej diecie, aby uniknąć jej niedoboru. Jednakże nie należy z nią również przesadzić, gdyż jej nadmiar może mieć również szkodliwe działanie. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o suplementacji witaminy D!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/witamina-d-niedobor-i-nadmiar-objawy-i-skutki/

Witamina D

Ta witamina jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Pełni ona bowiem wiele ważnych funkcji, a żeby mogła je spełniać, należy ją dostarczać w odpowiednich dawkach. Jednakże nie można jej przedawkować, gdyż może spowodować szkodliwe działanie. Również jej niedobór nie jest dla nas dobry.

Witamina D to słoneczna witamina, od słońca zależy jej produkcja w naszym organizmie. Dzięki odpowiedniej dawce nasze kości są proste i mocne. Dodatkowo odgrywa ona bardzo ważną rolę przy wchłanianiu wapna oraz fosforu z przewodu pokarmowego. Wytwarzana jest przez słońce, a dokładniej gdy promienie ultrafioletowe przenikają przez naszą skórę.

Niedobór i nadmiar witaminy D

Najlepiej wchłaniamy witaminę D wiosną i latem, poprzez ekspozycję na słońcu, jednakże w sezonie jesienno-zimowym musimy ją dostarczać do organizmu przez suplementy. Przedawkowanie dawki witaminy D może doprowadzić do nagromadzenia się wapnia w tkankach – w sercu, a także w tętnicach i w nerkach. To z kolei może doprowadzić do zaburzenia pracy serca oraz ośrodkowego układu nerwowego. Przedawkowanie może również zwiększyć szansę na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek.

Niedobór witaminy D może powodować bóle kostno-mięśniowe, utratę apetytu, biegunki, bezsenność, zaburzenia widzenia, a także choroby przyzębia i niesmak oraz pieczenie w jamie ustnej oraz gardle. U małych dzieci niedobór witaminy D może spowodować krzywicę, a u dorosłych osteoporozę i rozmiękanie kości.

Dodatkowo niedobór witaminy D zwiększa ryzyko otyłości, a także chorób krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych oraz autoimmunologicznych, a nawet nowotworów!

Przeczytaj też: http://www.auriva.pl/czarny-bez/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here