Wychowanie psa

0
1465
Wychowanie psa

Pierwsze dni kiedy szczeniak pojawia się w domu to z pewnością radosne chwile, ta mała puszysta kulka nagle wkracza w wasze progi i staje się częścią rodziny na długie lata. Pojawienie się psa z pewnością jest czymś ekscytującym ale niesie też ze sobą wiele wyzwań, co zatem zrobić by wychować go jak najlepiej? Wiele opiekunów marzy o tym by szczeniaczek, który niedawno się pojawił został w przyszłości bardzo grzecznym psem, reagującym na wszystkie polecenia swojego właściciela. Tak jest w teorii, w praktyce wychowanie psa ma się nieco inaczej lecz nie oznacza to że trudniej.

Skuteczne wychowanie psa – Przede wszystkim konsekwencja

Skuteczne wychowanie psa - Przede wszystkim konsekwencjaCzęstym źródłem błędów w wychowaniu psa jest nieprzestrzeganie reguł. Pierwsze co należy zrobić po pojawieniu się czworonoga, to określenie co wolno a czego nie. Jeżeli chcemy przyzwyczaić go do spania w uprzednio przygotowanym legowisku, to należy robić to od samego początku. Nie można pozwolić tutaj na niekonsekwencję gdyż w późniejszym czasie może ona skutkować tym, że pies jest zdezorientowany i w rezultacie nie wie czy ma się słuchać opiekuna. Jeżeli zasady zostały jasno ustalone to trzeba się ich trzymać, by osiągnąć sukces.

Reagowanie na imię i podstawowe komendy

Oczywiście pies nie od razu będzie reagował na nadane mu imię. Warto stopniowo go przyzwyczajać, by wiedział kiedy ma np. choć na chwilę zostawić kość i zwrócić uwagę na właściciela. W tym przypadku dobrą pomocą będą wszelkie smaczne przekąski, które z pewnością zainteresują burka. Nauka imienia jest pracą żmudną i wymagająca cierpliwości, dobrze jest zatem łagodnie powtarzać imię psa by zwrócić jego uwagę a następnie dawać mu smakołyk. Do nauki pierwszych komend można przejść niedługo po pojawieniu się psiaka, podstawowe z nich czyli „zostań”, „siad” czy „chodź” powinien znać każdy pies. Te polecenia pozwolą na znaczne ułatwienie w relacjach opiekun – pies, gdyż zniwelują problemy związane ze złymi nawykami czy bezpieczeństwem kiedy napotykamy np. na spacerze drugiego, wrogo nastawionego czworonoga.

Nauka chodzenia na smyczy

Nauka chodzenia na smyczyKolejny bardzo ważny aspekt wychowania psa. Wraz z upływem czasu pojawienia się zwierzęcia, pojawią się także codzienne spacery, dlatego już od początku warto przyzwyczajać psiaka do noszenia obroży. Na początek zostawiamy ją na kilka minut i stopniowo wydłużamy ten czas a kiedy pupil zachowuje się spokojnie podczas tej czynności, trzeba nagrodzić go smakołykiem. Jeżeli obrożę mamy za sobą to pora na założenie smyczy. Wiadomo, nie od razu Kraków zbudowano i nie od razu pies nauczy się chodzić na smyczy, dlatego wymaga to dużego samozaparcia i cierpliwości. Przede wszystkim nie wolno dopuścić by szczeniak zaczął gryźć smycz, może być to przejaw niezadowolenia z racji że ograniczono mu wolność, bądź też zabawy. Do nauki chodzenia na smyczy koniecznie zabierzcie przysmaki, dzięki którymi nagrodzicie waszego pupila za prawidłowe wykonanie poleceń.

Wychowanie psa to odpowiedzialna praca, porównywalna do wychowania dziecka. Łatwiej jest uczyć konsekwencji niż naprawiać złe nawyki, dlatego pamiętajmy o wcześniejszych zasadach i nie zapominajcie, że może to być dla Was świetna zabawa i niezapomniane wspomnienia.

Psie potrzeby

Aby skutecznie wychować swojego psa powinniśmy także zadbać o jego podstawowe potrzeby. Jeśli pies będzie się czuł w naszym domu bezpieczny z pewnością dużo szybciej uda siego nam wychować. Nie możemy także pozwolić, aby pies się nudził. Powinien mieć zapewnione odpowiednie rozrywki. W przeciwnym wypadku pies może w niezbyt dogodny dla nas sposób zaznaczać, że nie jest zadowolony. Może gryźć, głośno szczekać czy kopać dołki w ogrodzie. Dlatego też powinniśmy zadbać o to żeby nasz pies zawsze miał co robić i nie było mu nudno.

Pies powinien też mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Idealnym wyjściem jest posiadanie odpowiednio dużego grodu, tak aby pies mógł się wybiegać. Jeśli warunki nam na to nie pozwalają to powinniśmy często chodzić z nim na długie spacery, najlepiej za miasto, tak aby nie przeszkadzać innym. Konkretna ilość ruchu zależy oczywiście od rasy psa. Im większy pies tym więcej ruchu i przestrzeni będzie potrzebował.

Wyprawka dla psa

Każdy właściciel czworonoga prędzej czy później będzie musiał wybrać się do sklepu zoologicznego w celu zakupu odpowiedniej wyprawki dla swojego psa. Niezbędnymi produktami dla psów są różnego rodzaju zabawki i gryzaki. Dzięki nim, psy nie będą niszczyły sprzętów w naszym domu,. Poza tym powinniśmy zadbać o wygodne szelki i smycz. Oraz ewentualnie kaganiec jeśli jest taka potrzeba. Warto również zaopatrzyć się w różnego rodzaju preparaty przeciw pchłom i kleszczom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here