Adwokat czy radca prawny?

0
349
Adwokat czy radca prawny

Według polskiego porządku prawnego radca wykonuje zawód zaufania publicznego. Osoba taka zajmuje się przede wszystkim świadczeniem pomocy prawnej, polegającej na udzielaniu porad oraz konsultacjach z klientami, którzy chcą uzyskać profesjonalne doradztwo.

Czym zajmują się radcowie prawni?

Radcowie udzielają porad klientom, którzy chcą rozwiązać problemy natury prawnej. Może to być np. opracowanie aktów prawnych czy też formułowanie i analizowanie umów. Radca prawny może być również obrońcą lub pełnomocnikiem strony, dzięki czemu ma możliwość reprezentowania jej przed sądem czy instytucjami administracji publicznej. Z usług prawników wykonujących ten zawód korzystają również firmy, chcące mieć opiekę prawną.

Jak radca prawny świadczy usługi?

Zawód radcy prawnego regulowany jest w ustawie o radcach prawnych, która obowiązuje od 6 lipca 1982 roku. Gwarantuje to, że radcowie prawni oraz aplikanci radcowscy muszą dopełniać obowiązki, które wynikają z przepisów wyżej wymienionej ustawy. Co więcej, radcowie prawni zobowiązani są również do przestrzegania zapisów, które zawarte są w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Radcę tak samo jako adwokata można nazywać mecenasem.

Różnice pomiędzy radcą a adwokatem

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym różni się zawód radcy prawnego od adwokata. Ważne jest to, aby szczegółowo rozróżniać te zawody. Najważniejszą różnicą jest to, że radca może wykonywać swoje zadania na podstawie umowy o pracę, a ponadto może być zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Ustawodawca w roku 2015 wprowadził zmiany, które dały możliwość pełnienia funkcji obrońcy zarówno w procesach karnych, jak i karnoskarbowych, przez radców prawnych. Przedtem tylko adwokaci mogli pełnić te funkcje. Jednakże radca prawny, który chce być pełnomocnikiem w sprawach karnych lub karnoskarbowych, nie może pozostawać w stosunku pracy, z tym że może wykonywać usługi na podstawie innych umów cywilnoprawnych. Radcowie prawni muszą działać w ramach kancelarii radcowskich. Wiele lat temu powstał projekt, który zakłada połączenie obu zawodów ze względu na to, że obie grupy zawodowe mają podobne obowiązki i możliwości. Radcowie prawni, jak i adwokaci pełnią ważną funkcję w społeczeństwie i jest to zawód cieszący się dużym szacunkiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here