Baseny rozporowe – jakie są ich zalety i wady?

0
123
Baseny rozporowe

Sezon na basen i plażowanie zbliża się wielkimi krokami. Wiosna to taki czas w roku, kiedy spragnieni lata poszukujemy rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli zbliżyć się do natury i zaznać słonecznych kąpieli. Posiadanie basenu ogrodowego to przywilej, na który mogą sobie pozwolić właściciele nieruchomości jednorodzinnych, bliźniaczych budynków z ogródkiem czy posiadacze letniskowych domków, które pełnią funkcję sezonowej siedziby w letnią porą roku. Postawienie basenu na terenie nieruchomości wydaje się tym prostsze, jako że producenci zbiorników oferują nam szereg nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich są baseny rozporowe. W poniższym artykule analizujemy zalety i wady posiadania zbiornika rozporowego.

Rodzaje basenów – krótki przewodnik

Od kiedy niemal każdy właściciel lub użytkownik nieruchomości może sobie pozwolić na umiejscowienie zbiornika kąpielowego na swojej posesji, rynek tego typu urządzeń i akcesoriów znacznie się rozwinął, oferując produkty dostosowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Generalnie, przydomowe zbiorniki basenowe możemy bez większego zastanowienia podzielić na dwie grupy – zbiorniki naziemne, oraz zbiorniki, które wymagają wkopania w ziemię i specjalne przygotowanie dna. Wkopanie misy basenowej zwykle wiąże się z większymi kosztami, niż postawienie sezonowego zbiornika basenowego. Ponadto, lokalizację możemy wybrać jedynie raz – i jest to decyzja bez możliwości późniejszej zmiany.

Baseny naziemne – zalety

Zbiorniki naziemne mają wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy wkopywać zbiornika w grunt, co umożliwia zmianę jego lokalizacji. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku napełnionego wodą zbiornika. Niemniej jednak, w każdym roku możemy zmieniać lokalizację basenu naziemnego, w zależności od tego, czy wolimy bardziej nasłonecznione lub zacienione miejsca. Korzystanie z takiego zbiornika przez sezon, pozwala wyciągnąć wnioski na kolejny rok.

Baseny rozporowe – wady i zalety

Baseny rozporowe to niedroga alternatywa dla basenów stelażowych. Na stabilność i regularny kształt ich konstrukcji, wpływ ma ciężar wody. Zbiorniki rozporowe charakteryzują się budową na planie koła. Oddziałując na ściany zbiornika, napierająca woda usztywnia jego konstrukcję. Baseny rozporowe zawierają niewiele miejsca w przypadku przechowywania ich poza sezonem – w garażu, piwnicy, czy strychu. Brzegi basenu rozporowego są miękkie, dzięki czemu dzieci nie zrobią sobie krzywdy podczas zabaw w wodzie. Wadą konstrukcji rozporowej jest nieco mniejsza stabilność od basenów stelażowych – w konsekwencji, podczas aktywnych zabaw, woda może przelewać się przez brzegi basenu. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak stosunkowo niska cena w odniesieniu do wysokiej funkcjonalności i pojemności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here