Co to jest odbojnik do drzwi i jaki kupić?

0
340
Co to jest odbojnik do drzwi i jaki kupić

Odbojnik do drzwi, inaczej stoper, to jedno z najczęściej stosowanych akcesorium w ramach użytkowania skrzydeł drzwiowych, które znajdują się tuż przy prostopadłych ścianach. Do czego służy odbojnik i jaki wybrać, aby spełniał należycie swoją funkcję? Dowiedz się więcej już teraz.

Do czego służy odbojnik do drzwi? 

Odbojnik do drzwi to niewielki element, który stosuje się w pobliżu skrzydła drzwi oraz ściany, montuje się go na podłodze lub na ścianie. Jego podstawowa funkcja polega na zabezpieczaniu ściany przed odbijaniem się drzwi, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie. Zbyt intensywne otwarcie skrzydła czy przeciąg może powodować za szerokie otwarcie drzwi, przez co te mogą obijać się o ścianę, powodując jej kruszenie i niszczenie. Co więcej, uszkodzeniu mogą ulec również same drzwi, a przede wszystkim wystająca klamka. 

Jak montować odbojnik do drzwi? 

Montaż odbojnika jest niezwykle prosty, ponieważ ten element ochronny jest najczęściej samoprzylepny, zarówno chcąc przyczepić go do ściany, jak i do podłogi. Trudność w jego zastosowaniu może polegać jedynie na wyważeniu właściwego miejsca, w którym będzie praktycznie funkcjonować. Odbojnik powinien być zamontowany w takim miejscu, aby szeroko otwarte drzwi odbijały się od niego bez naruszenia ściany. Chodzi o to, aby zapobiec uderzaniu skrzydła drzwi o ścianę. Bardzo często odbojnik montuje się również przy szafach czy lustrach. Sprawdza się w każdym pomieszczeniu bez względu na przeznaczenie wnętrza, szczególnie tam, gdzie drzwi ulegają intensywnemu użytkowaniu albo pozostają najczęściej otwarte. 

Jaki odbojnik do drzwi wybrać?

Wybór odbojników do drzwi jest naprawdę ogromny. Wybierając taki stoper, pod uwagę warto brać co najmniej kilka ważnych czynników. Odbojnik musi być przede wszystkim wykonany z trwałego materiału, który jest odporny na uderzenia ciężkim skrzydłem drzwi. Jednocześnie musi być na tyle bezpieczny, aby uderzenia nie przyczyniały się do uszkodzenia samych drzwi. Najczęściej spotyka się odbojniki wykonane z drewna, plastiku, utwardzonego silikonu lub mosiądzu. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu “odbojnik do drzwi – sklep Sparta”,  aby poznać szeroką ofertę i wybrać odbojnik wedle indywidualnych preferencji. 

Warto również zaznaczyć, że odbojnik jest widoczny, dlatego dobrze jest dobierać go, uwzględniając estetykę wnętrza czy styl, w jakim dana przestrzeń została urządzona. Stopery występują w różnych kształtach (najczęściej są okrągłe) i w rozmaitej wersji kolorystycznej. Te montowane na ścianach najlepiej dobierać, patrząc na kolor użytej farby, dzięki czemu nie będą się zbytnio wyróżniać. We wnętrzach w stylu glamour czy loftowym elementem wręcz ozdobnym mogą być odbojniki złote. Właśnie takie pasują też najbardziej do drewnianego parkietu. 

Przy wyborze odbojnika do drzwi nie zwracaj za to szczególnej uwagi na cenę, ponieważ inwestycja w tego rodzaju zabezpieczenie nie jest duża. Wydatek na takie akcesorium oscyluje wokół kwoty od kilku do kilkudziesięciu złotych za komplet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here