Cukrzyca w ciąży – Objawy

0
1295
Cukrzyca w ciąży

Dla cukrzycy ciążowej objawy są dość charakterystyczne, co może wyróżniać tę chorobę na tle cukrzycy dotykającej pozostałych chorych. Dla kobiety ciężarnej, sygnałem alarmowym powinny być wyniki badań kontrolnych, zwłaszcza jeżeli wykazały one obecność cukru w moczu. Cukrzyca w okresie ciąży, pojawia się u kobiet, które przed momentem zapłodnienia, nie miały problemów związanych z cukrem we krwi. Choroba ta jest określana mianem cukrzycy ciężarnych. Jest to przejściowe zaburzenie endokrynologiczne. Rozpoznaje się je na podstawie podwyższonego poziomu cukru we krwi, czyli hipoglikemii. Czasami obecność cukru, wykrywana jest również w moczu. Zazwyczaj choroba ta ustępuje po urodzeniu dziecka. Niestety, stanowi ona realne zagrożenie zarówno dla przyszłej mamy jak i jej nienarodzonego dziecka. Za główną przyczynę cukrzycy ciężarnych uznaje się zaburzenia hormonalne, które występują właśnie w okresie ciąży. Zmniejsza się wówczas wrażliwość tkanek na insulinę, co określa się insulino opornością.

Cukrzyca w ciąży – objawy to wielomocz, czyli częste oddawanie moczu na skutek zatrzymania wody w organizmie

Cukrzyca w ciąży - objawy to wielomocz, czyli częste oddawanie moczu na skutek zatrzymania wody w organizmieDuże pragnienie, to kolejny z objawów. Kobieta odczuwa duże pragnienie na skutek zwiększonej utraty wody. Napady głodu, to następny symptom zwiastujący tę chorobę. W ten sposób organizm reaguje na glukozę we krwi, która nie może dostać się do tkanek. Chora odczuwa głód nawet pomimo normalnego lub zwiększonego przyjmowania pokarmu. W dalszej kolejności przy cukrzycy w ciąży występuje wzmożona senność, zmęczenie oraz spadek masy ciała. Następuje także przyrost masy ciała wraz z nieproporcjonalnie dużym wzrostem płodu.

Cukrzyca ciążowa grozi przedwczesnym porodem, rozwojem stanu przed rzucawkowego oraz zwiększa prawdopodobieństwo porodu na skutek zastosowania cesarskiego cięcia. Cukrzyca u kobiety w ciąży ma także wpływ na możliwe zaburzenia rozwojowe płodu, w tym wady serca. Duża hiperglikemia u ciężarnej często powoduje kwasicę płodu. Leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po zdiagnozowaniu choroby. Metodą leczenia jest przede wszystkim dieta cukrzycowa a jeżeli ona nie przynosi poprawy w stanie zdrowia pacjentki, wówczas stosuje się u niej insulinę. Wyniki badań krwi i moczu są podstawą do postawienia diagnozy o cukrzycy ciężarnej. Każda przyszła mama poddawana jest testom z krwi pod kątem cukrzycy. Testy te wykonuje się dwa razy – na początku a także między 24. a 28. tygodniem ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here