Czarny melonik – moda gotycka ukłonem w stronę przeszłości

0
2127

Czarne meloniki najbardziej kojarzą się z modą końca XIX wieku i początkiem XX. Melonik był nieodłącznym elementem stylizacji Charliego Chaplina, z którym nie rozstawał się w swoich najważniejszych, kinowych rolach. Jednak to nakrycie głowy jest także ważnym dopełnieniem mrocznych, kobiecych i męskich stylizacji w gotyckim stylu.

Gotycka moda, która czerpie z kanonów

Styl retro jest wręcz kanoniczny w modzie. To klasyka, która jest ponadczasowa i niezastąpiona. Rozkloszowane sukienki, spódnice z wysokim stanem, gorsety czy czarne meloniki. Także moda gotycka czerpie z dawnej mody, czego doskonałym wyrazem jest chociażby gorset na stalowych fiszbinach i wiktoriańskie suknie. Gotyckie stylizacje oparte są na tych klasycznych kanonach, nawiązujących do stylistyki victorian czy retro. To także z tego powodu te stylizacje tak mocno wyróżniają się z tłumu, bo nawiązują do dawnej mody, a nawet klimatów funeralnych, czym nieraz wywołują niepokój i osób niezaznajomionych z tematyką.  Makabra, mroczne widowisko, turpizm – to pojęcia modzie gotyckiej są bliskie.

Klasyczna moda z dawnej epoki na co dzień

Mocne, wyraziste stylizacje fani i fanki takich klimatów decydują się zakładać przede wszystkim na koncerty i festiwale, podczas których mogą zaszaleć swoim image. Na co dzień wybierają jednak ubrania w klimacie, ale jednak o bardziej stonowanej wymowie, jednak zachowującej ten mroczny, gotycki powab. Tutaj doskonale sprawdza się stylistyka retro, która jest kanoniczna i nieprzemijalna. Dobrze skrojone płaszcze, rozkloszowane sukienki, połączenie czerni i bieli i wspomniane już wyżej czarne meloniki, które stanowią nietuzinkowe nakrycie głowy, ale przy tym bardzo eleganckie i dostojne. Meloniki i kapelusze to drobne elementy, które z powodzeniem mogą nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Gotycki styl to swoisty ukłon w stronę przeszłości – zwłaszcza ten w wydaniu retro, wiktoriańskim i gothic lolita. Koronkowe, powłóczyste suknie, woalki, kapelusze, czarne meloniki, dobrze skrojone smokingi, a także wachlarze i ozdobne laski. Gotyk – w tym eleganckim wydaniu – czerpie z XIX wiecznej estetyki, z dawnej literatury, klasycznej muzyki, w której nie było miejsca na kicz i buntowniczy dobór kolorów. Klasyczna, mroczna czerń w gotyckim wydaniu nasuwa na myśl wiktoriańskie czasy, zimne zamki, wichrowe wzgórza i pewną odległą nostalgię, którą można przywołać za pomocą stroju z nieco innej epoki. To kult tego co minione, ale jednocześnie ciągle żywe i ukazane w nieco bardziej mrocznej, okultystycznej estetyce.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here