Czy popuszczanie moczu w ciąży jest naturalnym zjawiskiem?

0
1725
Czy popuszczanie moczu w ciąży jest naturalnym zjawiskiem?

Inkontynencja moczowa, NTM, nietrzymanie moczu czy popuszczanie moczu w ciąży – bez względu na to, jak nazwiemy tę dolegliwość, stanowi ona poważny i bardzo krępujący problem dla każdej przyszłej mamy, która go doświadcza. Czy jest to zjawisko naturalne? Jak radzić sobie w tych trudnych chwilach?

Epizody nietrzymania moczu zawsze są przykre i krępujące. Zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie i pogarszają samopoczucie. Popuszczanie moczu w ciąży jest zjawiskiem dość powszechnym, choć niestety nie każda ciężarna zgłasza ten problem lekarzowi. Nie każda przyszła mama wie też, jak w takiej sytuacji postępować. A warto wiedzieć – dowiedz się i Ty!

Z czego wynika nietrzymanie moczu?

Powszechnie przyjęło się, iż nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dotyczy przede wszystkim osób w wieku podeszłym i jest zupełnie naturalnym stanem – wynikającym po prostu ze starzenia się organizmu. Owszem, kondycja naszego organizmu rzeczywiście ma ścisły związek z kwestią kontroli nad pęcherzem. Z biegiem lat mięśnie dna miednicy słabną – to one są odpowiedzialne za zaciskanie cewki moczowej i tym samym za utrzymanie moczu w pęcherzu do czasu świadomej mikcji. Ale sytuacja, w której człowiek nie potrafi zapanować nad pęcherzem i mimowolnie oddaje mocz, nigdy nie jest naturalna i zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Ponadto nietrzymanie moczu może mieć całe mnóstwo innych przyczyn – samo w sobie nie jest bowiem chorobą, a jedynie objawem tego, że w obrębie organizmu zachodzą niekorzystne zmiany. Istnieją również różne typy NTM i każdy z nich ma swoje przyczyny.

Czynnikami mogącymi wpływać na wystąpienie nietrzymania moczu są m.in.: choroby neurologiczne, choroby gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn, operacje ginekologiczne oraz menopauza w przypadku kobiet, częste zaparcia, nadwaga i otyłość, niektóre leki (m.in. diuretyczne stosowane w leczeniu nadciśnienia), zapalenie pęcherza, spożywanie nadmiernych ilości kawy, alkoholu, napojów cytrusowych i innych o działaniu moczopędnym. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia NTM wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów.

Z czego wynika popuszczanie moczu w ciąży?

Jak wobec powyższych faktów zapatrywać się na kwestię nietrzymania moczu w ciąży? Popuszczanie moczu w ciąży wynika zazwyczaj z osłabienia mięśni dna miednicy, które są w tym czasie naprawdę mocno „eksploatowane”. W Twoim ciele rozwija się dziecko, które z każdym dniem przybiera na wadze, potrzebuje coraz więcej miejsca i w związku z tym naciska na narządy wewnętrzne, w tym pęcherz. Wzrasta także Twoja waga, która dodatkowo obciąża mięśnie.

Jeśli zauważysz u siebie epizody NTM, koniecznie zgłoś ten problem lekarzowi rodzinnemu lub ginekologowi prowadzącemu ciążę.

Jak walczyć z NTM w ciąży?

Przede wszystkim, jak zostało już wspomniane, zgłoś problem specjaliście! To krępujące, ale miej świadomość tego, że dla lekarza Twoja przypadłość nie będzie żadnym zaskoczeniem, a co najistotniejsze, będzie wiedział, jak Ci pomóc.

Zadbaj o zdrowy i aktywny tryb życia – oczywiście na tyle, na ile Twój stan w czasie ciąży na to pozwala. Kontroluj masę ciała. Jeśli masz problem z nadwagą, skontaktuj się z dietetykiem, który zaproponuje Ci odpowiedni plan żywieniowy. Dzięki niemu będziesz się odżywiać zdrowo i nie przybierzesz na wadze więcej, niż z racji ciąży powinnaś.

Ćwicz mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Regularne ćwiczenia już po kilku tygodniach powinny przynieść widoczne efekty. Poza tym dzięki nim dobrze przygotujesz się do porodu i masz szansę uniknąć nietrzymania moczu po porodzie, co także jest dość częstym zjawiskiem.

Zapewnij sobie maksimum komfortu fizycznego i psychicznego, sięgając po sprawdzone środki higieniczne, jak wkładki, podpaski czy bielizna chłonna. Są one bezpieczne dla skóry, wygodne i dyskretne. Pochłaniają nie tylko wilgoć, ale również nieprzyjemny zapach, dzięki czemu zawsze będziesz czuła się świeżo i przyjemnie!

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here