Jak przechowywać numizmaty

0
2011
Jak przechowywać numizmaty

Numizmatyka to nie tylko zbieranie monet. Kolekcjonerzy nie tylko szczycą się wyjątkową kolekcją, lecz również ogromną wiedzą na jej temat. W jaki sposób można przechowywać posiadane przez siebie okazy?

Kolekcje monet

Podstawową zasadą jaką wyznają numizmatycy jest odpowiednia klasyfikacja posiadanych monet. Osoby, dla których monety to pasja, doskonale znają historię każdego posiadanego przez siebie egzemplarza, w tym okresu z jakiego pochodzi. To właśnie okres historyczny jest podstawowym kryterium klasyfikacji w zbiorach numizmatycznych. Jednak nie tylko sposób organizacji kolekcji jest ważny. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Sposób przechowywania

Wbrew pozorom nie jest to sprawa błaha i oczywista, gdyż nieodpowiednio przechowywane numizmatyczne monety mogą tracić swoja wartość zarówno finansową, jak i sentymentalną.

Klaser

To chyba najbardziej znany sposób przechowywania monet. Klasery to specjalne albumu, w których umieszczone zostały specjalnie przygotowane przegródki, w sam raz na schowanie monety. Karta z kieszonkami wykonana jest z PCV, co sprawia, że jest to dość tanie rozwiązanie. W ofercie znajdują się także specjalne klasery, tematyczne oraz rocznikowe. Klaser ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Podstawową wadą jest fakt, że numizmatyczne monety mają mały kontakt z powietrzem, co może powodować ich niszczenie. Jednakże klasery mają też wiele zalet, jak choćby niski koszt zakupu klasera, łatwość dostępu i przeglądania monet.

Palety na monety oraz kasety

Alternatywnym rozwiązaniem dla klaserów są palety oraz specjalne kasety. Nie jest to jednak powszechny sposób przechowywania, a swoich zwolenników zyskuje wśród numizmatyków profesjonalistów i pasjonatów. Decydując się na przechowywanie w paletach, warto umieścić monety również w plastikowych kapslach, a następnie umieścić w palecie. Jest to jednak dość drogi sposób przechowywania.

Co jeszcze?

Monety można przechowywać także w alternatywnych formach, takich jak specjalnie robione na zamówienie szafy na monety, co jest jednak rozwiązaniem drogim.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here