Jasno i słonecznie, czyli przeszklone wejście do budynku

0
2529
Jasno i słonecznie, czyli przeszklone wejście do budynku

Wiatrołap i przedpokój w domu jednorodzinnym, to zazwyczaj strefy ubogie w światło naturalne. Wchodzących gości przytłacza pomieszczenie ciemne, ponure, które nawet w środku dnia trzeba oświetlać żarówką.
Rozwiązaniem znacznie poprawiającym komfort użytkowników są na pewno drzwi wejściowe z przeszkleniem. Światło powiększy optycznie pomieszczenie, doda mu przestronności i lekkości a promienie słoneczne wdzięcznie ogrzeją i oświetlą ściany w strefie wejścia.

Ochrona bezpieczeństwa i prywatności

Drzwi z szybami kojarzą się z kruchością i nietrwałością – szyby są cienkie, podatne na pęknięcia i na pewno nie mogą konkurować z litym drewnem czy metalem. Tak jest, ale nie w przypadku szkła, jakie mają drzwi wejściowe z przeszkleniem. To specjalne szyby wykonywane z podwójnie lub potrójnie zespalanego szkła hartowanego o najwyższych parametrach bezpieczeństwa akustycznego, termicznego czy antywłamaniowego. Zamontowanie szyby nie oznacza wprost przerwania ciągłości powierzchni i na pewno nie powoduje przenikania chłodu czy wilgoci w tym miejscu, ani też nie jest żadnym ułatwieniem dla włamywaczy czy innych intruzów chcących naruszyć spokój mieszkańców domu. Drzwi wejściowe przeszklone nadal są ciepłe i solidne, o ile ich producent zadbał o wysokie standardy w procesie produkcji.

Wzory i kolory, czyli jakie szkło w drzwiach jest najlepsze?

O ilości szyb w drzwiach wejściowych oraz rodzaju szkła, z jakiego doświetlenia są wykonane, decydują wyłącznie użytkownicy. Dobrze jest, gdy drzwi wejściowe z przeszkleniem pasują do stylu architektonicznego budynku, rodzaju i koloru elewacji, sposobu umieszczenia drzwi w ścianie frontowej – ganek, filary czy wnęka wymagają innej stylistyki, niż zawieszenie drzwi po prostu na ścianie.

Miłośnicy kolorów i dekoracji mogą zamówić szkło kolorowe, mozaikowe, witrażowe albo z wzorami wykonywanymi laserem. Tylko wyobraźnia oraz zasobność portfela może być przeszkodą na drodze do zakupienia dekoracyjnych drzwi do domu.

Szyby w drzwiach wejściowych nie powinny powodować utraty poczucia prywatności. Warto więc rozważyć montaż drzwi ze szkłem satynowym, mrożonym, piaskowanym, z refleksem metalicznym. Trzeba pamiętać, że szyby w typie szkło weneckie utrzymują swoje parametry tylko wówczas, gdy w budynku jest ciemniej niż na zewnątrz.

Nie tylko przeszklenia

Nowoczesne sposoby doświetlania budynków dają znacznie więcej możliwości niż montaż drzwi z przeszkleniami. Aby do pomieszczeń wpuścić jeszcze więcej promieni słonecznych można po bokach drzwi lub nad nimi umieścić tak zwane doświetla, czyli duże przestrzenie ze szkła montowane w oddzielnych ramach. Nie ma również przeszkód, aby doświetla łączyć z drzwiami zaopatrzonymi w przeszklenia – każda ilość naturalnego światła w domu jest wartością nie do przeceniania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here