Kazimierz kocha zakochanych z wzajemnością

0
1440
Kazimierz kocha zakochanych z wzajemnością

Romantyczny weekend w Kazimierzu Dolnym

Baśniowa kraina wąwozów, Góra Trzech Krzyży i Wisła, malownicze kamienice i uliczki pełne klimatycznych knajpek i restauracji, moc zapachów z licznych kawiarni, herbaciarni i piekarni…

Nic dziwnego, że zakochani wybierają Kazimierz Dolny na miejsce najbardziej z romantycznych randek. Koniecznie z przynajmniej jednym noclegiem…

Miasto, które czaruje

Mimo że nie brakuje malkontentów, którzy zawsze znajdą dziurę w całym – kto raz niepowtarzalną atmosferę tego miasteczka, będzie wracał tu zawsze. Jeśli nie ciałem, to za sprawą wspomnień gwarantowanych emocjami, którymi Kazimierz obdarowuje hojnie każdego z przybyszów.

Jako pierwsi odkryli to artyści malarze, którzy zjeżdżać zaczęli tu jeszcze przed wojną. Inspirowała ich zarówno tutejsza przyroda jak kultura kształtowana przez całe wieki. O każdej porze roku i doby.

Kazimierz jest piękny w świetle słońca, miejskich latarni oraz w blasku ognia z pochodni, o czym można się przekonać podczas nocnego zwiedzania miasta.

Wąwozy, spichlerze i… jatka

Budząca się do życia przyroda w scenerii lessowych wąwozów, wzgórz i pagórków, z Wisłą w tle prezentuje się szczególnie. Zresztą – równie pięknie wygląda w pełni lata, kiedy odbywa się tu Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (plenerowy, ponieważ w mieście nie ma kina). Jak w scenerii jesiennej (choćby w strugach deszczu!) czy zimowej (oby w zaspach śniegu!).

Bez względu na pogodę, miejsce na odpoczynek po romantycznym spacerze znaleźć tu bardzo łatwo – ulice Kazimierza aż roją się od szyldów gwarantujących schronienie zarówno przed upałem jak i chłodem czy deszczem. Obowiązkowo trzeba spróbować kazimierskich kogutów, które wypiekane są zgodnie ze stuletnią recepturą. Ten i inne regionalne przysmaki pozwolą uzupełnić siły, tak by po regenerującym posiłku wziąć się za ręce i iść dalej. Wspinać się na Górę Trzech Krzyży, ruszyć w stronę odpraw promem po Wiśle lub spacerować Korzeniowym Dołem, który nie bez powodu kojarzy się ze scenerią tolkienowskich powieści. Albo po prostu przemierzać miasto i podziwiać: zabytkową koszerną jatkę, chrześcijańskie i żydowskie świątynie, kazimierskie spichlerze i kamienice. Warto odwiedzić też jedyne w kraju Muzeum Sztuki Złotniczej…

Spacery, rowery, narty, spa

Zresztą można nie tylko spacerować – zwłaszcza na dłuższe wycieczki nawet lepiej wybrać się rowerami albo… wynająć dorożkę. Miłośnicy jazdy na nartach zimą mogą tu również zakosztować białego szaleństwa. Warto zwiedzić również okolice miasta – Nałęczów, Janowiec, Puławy.

Ze znalezieniem miejsca noclegowego odpowiadającego nawet najbardziej wygórowanym potrzebom nie powinno być problemu. Jeśli oczywiście zadbamy o to odpowiednio wcześniej. Czekają zarówno ekskluzywne hotele ze spa, jak i prywatne kwatery agroturystyczne.

To dlatego napicie się wody ze studni stojącej w centrum kazimierskiego rynku, gwarantującej powrót to tylko symboliczna formalność.

Zdecydowani na romantyczny weekend? Zapraszamy do http://www.krolkazimierz.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here