Czy instalacja alarmu w domu lub w zakładzie pracy jest zawsze konieczna? A może da się ją zastąpić alternatywnymi, tańszymi rozwiązaniami? Celem poniższego artykułu jest odpowiedź na powyższe pytania i scharakteryzowanie dostępnych systemów ochrony przed włamaniem.
Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?
Minęły już czasy, gdy skutecznym środkiem ochrony przed włamaniem pozostawały odpowiednio wzmocnione okna i drzwi. Dziś potencjalni włamywacze coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii. Odpowiedzią na to zagrożenie jest instalacja alarmu w domu. Co ważne, musi być to system wielopłaszczyznowy, a więc taki, który działa na co najmniej kilku różnych poziomach.
Jak działa profesjonalny alarm?
Profesjonalnie zaprojektowany i skonstruowany alarm powinien — niezależnie od swego miejsca zastosowania — zapewniać kompleksową ochronę mieszkańcom i ich mieniu. Poszczególne jej warstwy to:
- ochrona wizualna, a więc zestaw powiązanych ze sobą kamer i czujników ruchu,
- ochrona bezprzewodowa, czyli czujniki otwieranych drzwi, okien,
- łączność internetowa, a więc zdolność systemu do przekazywania ostrzeżeń mieszkańcom i pracownikom ochrony,
- efektory w postaci alarmu świetlnego i akustycznego,
- wsparcie ze strony patrolu ochrony.
Podsumowując, instalacja alarmu przeciwwłamaniowego powinna funkcjonować na wielu poziomach. Jeśli jeden z nich zawiedzie (np. odcięcie czujników ruchu), pozostałe powinny aktywować się niezależnie od niego.
Komunikacja zdalna — filar nowoczesnej instalacji alarmowej
Praktycznie każda nowoczesna instalacja alarmu przeciwwłamaniowego współdziała z dedykowanymi aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik smartfona może nie tylko otrzymać powiadomienie o próbie penetracji systemu ochrony. Może on również na bieżąco obserwować wszystko to, co dzieje się w domu. Jest to możliwe dzięki wpięciu w system bezpieczeństwa kamer dzień/noc, które pozwalają na obserwację otoczenia w pasmie światła widzialnego i w podczerwieni.
Bezpieczeństwo a technologia chmury
Idealna, nowoczesna instalacja alarmu przeciwwłamaniowego powinna być wpięta w strukturę chmury. W swym podstawowym wariancie chmura — jako nośnik danych — będzie służyć do zapisu danych z kamer i czujników. Co ciekawe, funkcję tą posiadają nawet dość proste kamery IP. Mogą one (zależnie od wybranego przez użytkownika wariantu) zapisywać dane na nośnikach fizycznych lub sieciowych.
Instalacja alarmowa staje się powoli standardem w kontekście bezpieczeństwa domów, obiektów przemysłowych i biur. Tylko ona jest w stanie zapewnić kompleksową ochronę przed włamaniem.