Kominek zabudowany czy piec typu koza?

0
497
Kominek zabudowany czy piec typu koza

Ciepło domowego ogniska w przypadku kominka nabiera zupełnie innego znaczenia. Jeśli chcesz spędzać zimowe wieczory przy kojących płomieniach ognia, a jednocześnie generować oszczędności z tytułu ogrzewania nieruchomości, wybierz odpowiedni kominek. Ten zabudowany, a może jednak mniejszy typu koza sprawdzi się idealnie wedle Twoich indywidualnych preferencji? Sprawdź, co brać pod uwagę, wybierając najlepszy piec. 

Kominek do zabudowy — kiedy sprawdzi się najlepiej?

Jeśli to właśnie kominek ma być głównym źródłem ogrzewania domu, to najlepiej sprawdzi się ten zabudowany, z dodatkowym płaszczem wodnym, dzięki czemu ciepło może być rozprowadzane równomiernie nie tylko w pomieszczeniu, w którym działa, ale we wszystkich pomieszczeniach. Zabudowany kominek jest idealny w dużych salonach reprezentacyjnych. Przy jego wyborze zwracaj uwagę na wydajność i tutaj uwzględnij przede wszystkim metraż, jaki ma być ogrzewany. 

Nierzadko kominki w salonach stanowią świetny element dekoracyjny. Dzisiaj producenci oferują nam kominki narożne, z szybami panoramicznymi albo dwustronnymi — wybieraj model według własnych potrzeb i stylu, jaki planujesz w domu. 

Co istotne, rodzaj kominka musisz zaplanować jeszcze na etapie projektu nieruchomości. Ważne są nie tylko aspekty estetyczne, czyli wykończenie jego zabudowy, ale również parametry techniczne. Jeśli jednak zależy Ci na konkretnym designie kominka do zabudowy, zwróć uwagę, że dzisiaj najczęściej wykańcza się go kamieniem naturalnym, na przykład granitem albo starą cegłą. Wszystko zależy od aranżacji salonowej przestrzeni, wybierasz styl nowoczesny, skandynawski, retro, a może ten loftowy?

Piec typu koza 

Co ciekawe, piecyki kozy, chociaż oczywiście generują ciepło, to wybierane są najczęściej w celu dekoracyjnym. Świetnie sprawdzają się w mniejszych salonach, w których nie ma miejsca na kominek zabudowany, albo ten zwyczajnie się nie sprawdzi ze względu na zbyt mały metraż do ogrzania. Co ważne, koza zajmuje naprawdę niewiele miejsca, do tego może służyć tylko w okresie jesiennym i zimowym, a wiosną oraz latem być wynoszona, na przykład do garażu. 

Pamiętaj, że kominek typu koza generuje ciepło, ale nie jest ono najczęściej wystarczające, aby ogrzać na przykład górne partie domu. Nie ma też możliwości instalacji płaszcza wodnego, dzięki któremu ciepło może być równomiernie rozprowadzane w całej nieruchomości. Taki kominek jest za to doskonały, jeśli w salonie ma być ciepło, a atmosfera tego miejsca ma być jak najbardziej przytulna. 

Co istotne, kominki typu koza można wybierać iście dekoracyjne. Najczęściej dostępne są czarne, o prostej formie, ale nabyć można również kozy z większą szybą albo ornamentowymi wzorami czy dekoracyjnymi nóżkami. 

Dobieraj kominek do potrzeb Twojej nieruchomości. Oczywiście, zwracaj uwagę na design i ogólną estetykę, ale postaraj się również, aby inwestycja w kominek danego typu służyła generowaniu optymalnego ciepła. Oprócz walorów dekoracyjnych kominek może wykazywać także te funkcjonalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here