Koszulki rowerowe

3
2206
koszulki rowerowe

Kolarstwo to sport, który intensywnie się rozwija w ostatnim czasie. Coraz nowocześniejszy sprzęt pozwala osiągać lepsze rezultaty i przełamywać kolejne bariery. Amatorzy rowerów inwestują niemałe pieniądze, żeby mieć podobne odczucia na trasie, jak zawodowcy. Odpowiednie ubranie – koszulki rowerowe, specjalne buty, spodenki z wkładką – jest oczywiście bardzo ważnym aspektem tego hobby.

Strój amatorski

Zaczynając przygodę z rowerami, najczęściej korzystamy z tego co mamy pod ręką. Czyli króluje bawełna w postaci luźnych spodenek czy podkoszulek. Jednak jeżdżąc intensywniej, każdy może łatwo zauważyć, że takie stroje nie sprawdzają się zbyt dobrze, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Ilość potu wytwarzana przez rowerzystę jest bowiem znacznie większa niż to, co może odparować z bawełnianej koszulki. Dlatego odzież robi się szybko mokra, generując dyskomfort oraz stwarzając ryzyko kontuzji czy przeziębienia, choćby poprzez wychłodzenie organizmu. Dlatego taki ubiór jest polecany jedynie do naprawdę rekreacyjnej jazdy, podczas której zbytnio się nie spocimy.

Koszulki rowerowe

Każdy intensywniejszy wysiłek powinien skłonić nas do zakupu odpowiedniej, technicznej odzieży. Takie podejście do tematu umożliwi nam czerpanie znacznie większej przyjemności z jazdy rowerem i szybsze osiągnięcie założonych rezultatów treningowych. Jest to zdecydowanie gra warta świeczki.
Materiały, z której uszyte są dobrej jakości koszulki rowerowe, są to nowoczesne tkaniny zapewniające odprowadzanie wilgoci na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu skóra zawodnika pozostaje sucha, a nadmiar wody jest szybko odprowadzany z zewnętrznej warstwy tkaniny. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby kupować odzież wysokiej jakości, gdyż produkty nieznanych producentów potrafią mieć na metce bardzo dobre parametry, jednak w rzeczywistości są tanimi podróbkami, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

Odzież rowerowa

Oprócz oczywistej sprawy materiałów, z jakich zrobiona jest odzież rowerowa, ważny jest też krój ubrań, które będziemy stosować na kolarskich eskapadach. Strój taki powinien być dość obcisły, tak, żeby nie krępować ruchów i jednocześnie nie powodować wzrostu oporów powietrza, Jest ważne zwłaszcza w szosowej jeździe, gdzie wiatr potrafi poważnie dokuczyć nawet zawodowym kolarzom. Dodatkowo obcisły krój niweluje ryzyko tego, że luźny fragment materiału wkręci się w jakiś ruchomy element mechaniczny roweru, na przykład w łańcuch. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne, gdyż potrafi zatrzymać rower w ułamku sekundy. A takie niespodziewane zatrzymanie prowadzi najczęściej do brzemiennej w skutki wywrotki.

Buty na rower

Ważnym elementem rowerowego stroju są również buty. Jazda w dedykowanym obuwiu jest znacznie bardziej komfortowa oraz bezpieczniejsza. Rowerowe buty powinny dobrze opinać kostkę oraz mieć przyczepną podeszwę, która dobrze będzie się trzymać pedałów. Dzięki temu noga nie będzie nam spadać podczas pedałowania, a generowana moc lepiej będzie przenosić się na napędzanie naszego roweru. Korzyścią będzie więc mniejsze zmęczenie oraz zwiększone bezpieczeństwo, dwie rzeczy, które są nie do przecenienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here