Mieszkania w stylu loft

0
245
Mieszkania w stylu loft

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na nieruchomości mieszkalne wzrosło również zapotrzebowanie na mieszkania o dużej gęstości. Mieszkania typu loft to trend projektowy, który dominuje w miastach na całym świecie.

Architektoniczne projekty w stylu loft to trend w projektowaniu mieszkań, który powstał w połowie lat 20-tych do 70-tych w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy typowy loft został zaprojektowany w 1926 roku na Manhattanie. pod nazwą „pied-a-terre”. To francuskie określenie oznacza mieszkania wykonane z myślą o korzystaniu z nich tylko od czasu do czasu. Mieszkania loftowe najczęściej tworzono na poddaszach w rozmaitych budynkach przemysłowych oraz handlowych.

Czym wyróżnia się projekt loftu?

Projekt architektoniczny typu loft to sposób na przekształcenie przestrzeni strychu lub poddasza w drugie lub trzecie piętro domu. Podczas gdy większość mieszkań na poddaszu nie jest częścią nieruchomości komercyjnej, niektóre są przekształcone z budynków komercyjnych. Z kolei obecnie lofty są zazwyczaj nieruchomościami mieszkalnymi, a nie komercyjnymi. Przestrzeń poddasza, którą z powodzeniem można wykorzystać może znajdować się nad parterem, na strychu na poddaszu lub na drugim piętrze. Mieszkania w stylu loft charakteryzuje przytulność oraz intymność wynikająca z usytuowania niejako w trudno dostępnym zakamarku budynku.

Istotne elementy projektu apartamentu loftowego na poddaszu

Urządzając apartament loftowy na poddaszu warto uwzględnić kilka charakterystycznych elementów tego typu aranżacji. Przede wszystkim warto zadbać, aby widoczne były skosy charakterystyczne dla mieszkań usytuowanych bezpośrednio pod dachem. W dachu warto zainstalować okna lub świetliki wpuszczające naturalne światło. Odsłonięte krokwie, które dodadzą przestrzeni rustykalnego charakteru. Warto zadbać również o wbudowane półki do przechowywania rzeczy. Łóżko na poddaszu, które może służyć jako miejsce do siedzenia oraz dzieła sztuki, aby stworzyć przytulną atmosferę – wszystko to warto uwzględnić jeszcze na etapie projektu.

Meble loftowe

Oczywiście jak w każdej aranżacji wnętrza kluczowe znaczenie dla całej realizacji mają odpowiednio dobrane meble. Rzecz jasna urządzając wnętrze w stylu industrialnym należy również zapewnić meble o takim charakterze. Do najistotniejszych mebli należy oczywiście odpowiednio dopasowany do całej przestrzeni loftowy stół. Charakteryzuje się on podobnie jak zresztą cały styl loftowy prostą formą oraz określonymi wykorzystanymi do jego wykonania materiałami. Stół w stylu loft zazwyczaj będzie wyróżniał charakterystyczny masywny i gruby drewniany blat – najlepiej wykonany z jednolitej warstwy drewna (bez widocznych łączeń). Oczywiście drewniane meble industrialne są stosunkowo kosztowne, dlatego większość inwestorów decyduje się na meble wykonane z solidnej płyty mdf. Wizualny odbiór mebla w dużej mierze zależeć będzie od jakości wykorzystanego laminatu. Warto kupować meble z dobrej klasy laminatem lub ewentualnie powierzchnią pokrytą lakierem.

Architektoniczny projekt loftu to popularny trend projektowy, który daje właścicielom domów i inwestorom możliwość przekształcenia swojego poddasza w drugie lub trzecie piętro domu. Oczywiście mieszkanie w stylu loft podobnie jak każde architektoniczne rozwiązanie charakteryzuje się pewnymi wadami oraz zaletami. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o realizacji warto rozważyć wszelkie potencjalne plusy i minusy takiej inwestycji.

Więcej ciekawostek znajdziesz w serwisie https://freedomart.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here