Objawy po ugryzieniu kleszcza

0
1544
Objawy po ugryzieniu kleszcza

Kleszcze możemy spotkać w coraz większej ilości miejsc, są one nie tylko w lasach, ale również w parkach czy po prostu tam, gdzie występuje większa ilość drzew czy krzewów. Chcąc uniknąć ugryzienia kleszcza musimy odpowiednio się zabezpieczyć przed jakimkolwiek wyjściem do miejsc, w których możemy je spotkać. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór, tzn. bluza z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty oraz coś na głowę. Na rynku istnieje coraz więcej produktów, które mają na celu odstraszanie tych pajęczaków. Mamy więc do wyboru kilkanaście różnych „odstraszaczy”, których należy bezwzględnie używać. Aktywność kleszczy wzmaga się przede wszystkim w porze letniej oraz wiosennej i trwa do jesieni, przez co tym bardziej jesteśmy narażeni na ich ugryzienia kiedy to wybieramy się na spacery po lesie lub parku.

Kleszcze wyczuwają człowieka po zapachu i zmianie temperatury otoczenia. Atakują zazwyczaj w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza, tzn. ręce, nogi, głowa, zgięcia stawów czy pachwiny. Po każdej wycieczce w miejscu, gdzie kleszcze mogą przebywać należy koniecznie się obejrzeć lub wziąć prysznic, dzięki czemu kleszcza możemy jeszcze zdążyć spłukać wodą z ciała, jeśli nie zdążył się wbić w skórę. Jakie są natomiast objawy po ugryzieniu kleszcza, gdy go nie zauważymy?

Objawy po ugryzieniu kleszcza

Najczęstszym objawem jest rumień wędrujący, który jest czerwony w środku, następnie bledszy i przy krańcach znowu koloru czerwonego. Najczęstszą chorobą która przenoszona jest przez kleszcze jest borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej są to: babeszjoza, bartonelleza i anaplamaza. Przy kleszczowym zapaleniu mózgu objawy przypominają grypę, są to:

  • stan podgorączkowy,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni i bóle stawów.

Natomiast objawy towarzyszące zakażeniu boreliozą to:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle i sztywność stawów,
  • ból gardła,
  • zawroty głowy,
  • kłopoty z mową.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć zalecone przez specjalistę działania. Wyjście z tych chorób jest możliwe, jednak wymaga to przede wszystkim czasu i przestrzegania zaleceń lekarza oraz ciągłej kontroli i dbania o zdrowie swojego organizmu. Te niepozorne, małe pajęczaki potrafią niepostrzeżenie uszkodzić nasz organizm, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed nimi przy różnych wyprawach do miejsc, w których mogą się one znajdować oraz dokładne sprawdzenie całego ciała po powrocie do domu.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza?Jeżeli jednak nie mieliśmy zbyt dużo szczęścia i kleszcz jednak znalazł dogodne miejsce na naszym ciele do wkłucia a my go zauważyliśmy to warto wiedzieć jak siego skutecznie pozbyć. Jednak uwaga! Jeśli kleszcz wbił się na prawdę głęboko to powinniśmy udać się do lekarza, tak aby nie pozostawić w swoim ciele żadnych pozostałości. W zasadzie zawsze warto skonsultować się z lekarzem, chodzi przecież o nasze zdrowie. Aby samemu usunąć kleszcza, należy użyć pęsety. Musimy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry, pesetę trzymając równoległe do ciała. Powinniśmy zrobić to na tyle delikatnie i precyzyjnie, aby ścisnąć kleszcza przy samej główce nie uszkadzając przy tym odwłoku. Następnie należy delikatnie lecz zdecydowanie pociągnąć kleszcza do góry stosując przy tym delikatny obrót. Po wszystkim na leży sprawdzić, czy w naszym ciele nie został jakiś fragment kleszcza a miejsce to dokładnie przemyć jakimś środkiem dezynfekującym. To nie koniec. Miejsce ugryzienia powinniśmy obserwować jeszcze przez jakiś czas i jeśli zauważymy niepokojące objawy natychmiast powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Fakty i mity na temat kleszczy

Fakty i mity na temat kleszczyWokół kleszczy przez ostatnie lata narosło wiele różnych mitów, przez które wciąż ciężko jest nam skutecznie walczyć z tymi niebezpiecznymi pajęczakami. Niebezpieczny jest przede wszystkim fakt, że większość ludzi uważa, że kleszcze mieszkają jedynie w lasach, żywią się jedynie ludzką krwią a atakują tylko latem. Są to oczywiście kłamstwa lub bardzo naciągane półprawdy. Otóż kleszcze mogą żyć również w parkach położonych w środku wielkich miast czy nawet na trawnikach. Atakują nie tylko latem lecz w związku z ociepleniem klimatu przez większą część roku. Zagrożeni możemy czuć się nawet w październiku. I oczywiście kleszcze nie żywią się jedynie ludzką krwią. Tak na prawdę podstawę ich pożywienia stanowi krew małych ssaków, ptaków i innych drobnych zwierząt. Ludzka krew również może być pożywieniem lecz nie jest niezbędna kleszczom do przetrwania. Dokładna znajomość tematu kleszczy pozwoli nam skutecznie z nimi walczyć i zapobiegać niebezpiecznym skutkom wywoływanym przez ich ugryzienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here