Oświetlenie ogrodowe – jakie lampy wybrać?

0
330

Wybór lamp ogrodowych to ważny etap aranżacji przydomowej przestrzeni. Odpowiednie oświetlenie nadaje przytulny, niesamowicie klimatyczny charakter. Ponadto zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort poruszania się po ogrodzie. Co warto wiedzieć przed zakupem oświetlenie ogrodowego? Jakie lampy wybrać?

Jak zainstalować światło w ogrodzie?

Oświetlenie ogrodowe najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, czyli jeszcze przed aranżacją całej przestrzeni. Dzięki temu nie zniszczymy świeżo posianej trawy czy pięknie rosnących kwiatów podczas montażu instalacji. 

Instalację ogrodową podpina się do instalacji domowej. Warto jednak postawić na całkowicie odrębny obwód, zabezpieczony dwoma włącznikami. 

Rodzaj zasilania w dużej mierze będzie zależeć od wybranych lamp. Ponadto warto wziąć pod uwagę wszelkie urządzenia, które ewentualnie będziemy podłączać do instalacji – np. kosiarkę czy grilla. 

Popularne rodzaje lamp ogrodowych

Dużym zainteresowaniem cieszą się reflektory kierunkowe, które doskonale sprawdzają się do oświetlania konkretnych miejsc – np. podjazdu, bramy garażowej, elewacji budynku czy wybranych dekoracji ogrodowych. Reflektory prezentują się bardzo estetycznie, zapewniają dobre oświetlenie i są funkcjonalne. Można ustawić je na trawie, przykręcić do ściany czy fundamentu bądź zamocować w innym dowolnym miejscu.

Drugim popularnym rodzajem są lampy stojące i tzw. słupki, które zwykle umieszcza się wzdłuż wszelkich dróżek. Lampy stojące doskonale oświetlają drogę, zapewniając pełne bezpieczeństwo wieczorem i w nocy. Ponadto tworzą klimatyczny wystrój w ogrodzie. Lampy stojące można zamontować w gotowych betonowych fundamentach lub przykręcić do twardych powierzchni – np. do chodnika lub kostki brukowej. 

Do ogrodu pasują również:

  • kinkiety – lampy mocowane do ściany; doskonale sprawdzą się na tarasie czy w altanie,
  • lampy sufitowe – odpowiednie do zamontowania w podwieszanych sufitach oraz nad wejściem do domu,
  • lampy najazdowe/dogruntowe – montowane w podłodze, ścieżkach i podjazdach, są odporne na nacisk,
  • świecące kule ogrodowe, ozdobne lampki wbijane ziemię i inne.

Piękne lampy ogrodowe oferuje sklep Elektromag.pl. Jego propozycją są m.in. efektowne reflektory, estetyczne słupki, gustowne kinkiety oraz wiele innych ciekawych modeli w różnych kolorach – w tym czarne, białe, platynowe, antracytowe oraz grafitowe. Wszystkie modele pochodzą od renomowanych producentów, takich jak Eglo, Polux, Nowodvorski i SLV.

A jakie żarówki wybrać? Popularnym rozwiązaniem są żarówki LED, które są stosunkowo tanie, wytrzymałe i energooszczędne. Aby nadać przestrzeni ogrodowej jeszcze więcej przytulności, zaleca się wybór żarówek halogenowych, które imitują ciepłe, bardzo przyjemne światło. Trzecią opcją są ogniwa solarne, które pozyskują energię z promieni słonecznych. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here