Rodentycydy – przegląd najciekawszych rozwiązań w walce z gryzoniami

0
608
szczury

Dzikie gryzonie to prawdziwe szkodniki. Potrafią narobić niemałych szkód w spiżarni, garażu, strychu, piwnicy, magazynie oraz wielu innych miejscach. Najczęściej, zwabia je możliwość odnalezienia produktów spożywczych, które ułatwią im przeżycie. Niestety, na samym „podjadaniu’ ich szkodliwość się nie kończy. Dodatkowo mogą nadgryzać przewody i kable, uszkadzać meble i różnego typu sprzęty, a także – rozsiewać zarazki. By uniknąć tych zagrożeń, warto zdecydować się na wybór rodentycydów – czyli środków chemicznych przeznaczonych do walki z obecnością gryzoni. Poniżej dokonujemy telegraficznego przeglądu najczęściej stosowanych środków oraz podpowiadamy – który z nich warto wybrać.

Polecane, znane, najchętniej wybierane – rodzaje rodentycydów i ich przeznaczenie

Dostępne środki zaliczane do rodentycydów można podzielić na dwie główne grupy. Oczywiście, będą to przede wszystkim różnego typu preparaty chemiczne, o jasno określonym użyciu. Pierwszą grupę tworzą preparaty naruszające układ krwionośny zwierząt oraz zaburzające mechanizm krzepnięcia krwi. Środki takie są trujące już po spożyciu jednej, niedużej porcji, jednak najczęściej do wystąpienia zgonu potrzeba przynajmniej kilkukrotnego przyjęcia pokarmu.

Drugą kategorię tworzą środki o bardziej intensywnym oddziaływaniu, które już po spożyciu jednej dawki wywołują silne efekty trujące i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Ponieważ środki takie to trucizny, w dużym stopniu niebezpieczne także dla innych zwierząt, w czasie ich stosowania należy zachować specjalne środki ostrożności. Przede wszystkim – należy upewnić się, że nie zostaną spożyte przez zwierzęta domowe oraz nie będą z nimi mieli kontaktu ludzie. Środki takie są polecane do użycia wyłącznie w sytuacji, gdy pojawia się pilna potrzeba wyeliminowania dużej liczby gryzoni.

Najczęściej, rodentycydy mogą mieć formę stałą, która ułatwia oraz zachęca gryzonie do ich spożycia. Stosowane postaci to przede wszystkim: proszek, kostki, granulaty, gryzaki woskowe, płatki, pasta, ziarna, a także rzadziej – forma płynna.

Wysokiej jakości rodentycydy – oraz jak je znaleźć

Dostępne rodentycydy są przeznaczone do stosowania zarówno przez firmy deratyzacyjne jak i przez prywatnych odbiorców, zainteresowanych oczyszczeniem swoich miejsc zamieszkania. Wykonanie zabiegów deratyzacji na własną rękę jest możliwe, jednak warto pamiętać, że im większa jest skala tego problemu, tym konieczniejsze może okazać się zasięgnięcie specjalistycznej konsultacji.

W obu przypadkach polecamy sięgać po środki zawierające składniki mumifikujące, w tym bromadiolon. Jest to silnie mumifikująca pochodna kumaryny, o wysokim poziomie skuteczności. Po spożyciu trutki zawierającej bromadiolon gryzoń nie tylko zdechnie, ale co równie ważne – zostaną zahamowane procesy gnilne zachodzące w jego zwłokach. Dzięki temu martwe gryzonie nie będą wydzielać tak nieprzyjemnych, intensywnych woni.

Niektóre środki zawierają także składniki wonne, których zadaniem jest przyciąganie gryzoni. Wybór takich preparatów to świetny sposób, by pozbyć się gryzoni, które za dnia ukrywają się przed twoim okiem. Ponadto, warto zwrócić uwagę na obecność składników zniechęcających do spożycia przez inne zwierzęta. Dzięki temu trutka nie zostanie przypadkowo spożyta przez twojego domowego pupila.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here