Nadwzroczność u dziecka – typowe objawy

0
751
Nadwzroczność u dziecka

Nadwzroczność (dalekowzroczność) to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Co ciekawe, jest ona naturalnym zjawiskiem do 3 roku życia i ma podłoże fizjologiczne. Dzieje się tak, ponieważ gałka oczna wciąż rozwija się w tym okresie, przez co mogą wystąpić problemy z akomodacją. Z czasem nadwzroczność powinna jednak zanikać. Niestety, w niektórych przypadkach wada się utrzymuje. Jak ją rozpoznać u dziecka i leczyć?

Typowe objawy nadwzroczności u dzieci

Nadwzroczność polega na wyraźnym widzeniu obiektów w oddali, podczas gdy przedmioty znajdujące się blisko jawią się jako niewyraźne i rozmazane. Przedszkolak, a nawet dziecko w wieku szkolnym nie będzie w stanie powiedzieć wprost o swoich problemach ze wzrokiem, dlatego warto być czujnym na pewne charakterystyczne objawy.
Należą do nich:

– niechęć do rysowania i czytania. Dziecko z trudem wykonuje te czynności, odczuwa dyskomfort, a nawet ból. W efekcie może być rozdrażnione i zdenerwowane w trakcie nauki.

– zez. Bywa, że wada w obu oczach jest różna. Mózg wykorzystuje więc do patrzenia oko zdrowsze, a drugie włącza z widzenia (syndrom „leniwego” oka).

– bóle głowy i oczu, na które skarży się regularnie dziecko. Obserwuje się także czasami objawy przemęczenia wzroku.

Jak korygować nadwzroczność u dziecka?

Niepokojące objawy powinny być zawsze impulsem do wizyty u lekarza okulisty. Na ogół leczenie polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń, dzięki którym pobudza się do integracji pracę obu gałek ocznych – tego typu trening jest ważny zwłaszcza w przypadku pojawienia się zeza. Poza tym lekarz zleca także noszenie okularów. Istnieje opcja sięgnięcia po soczewki kontaktowe, dzięki którym dziecko może np. uprawiać sporty. Najlepiej jednak zdecydować się na to kiedy dziecko jest już z wieku szkolnym i rozumie zasady pielęgnacji oraz higieny soczewek. Dobrze także sięgnąć po produkt dobrej jakości. Soczewki dla dzieci oferuje renomowana firma Acuvue. Leczenie nadwzroczności wymaga regularnych wizyt kontrolnych u lekarza – dowiedz się więcej o nadwzroczności na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

Dalekowzroczność to problem, który można zauważyć u części dzieci po ukończeniu przez nie 3 roku życia. Charakterystycznym objawem jest to, że niechętnie podejmują się one czynności związanych z patrzeniem z bliska – jak rysowanie, czytanie czy układanie puzzli. Należy wówczas podjąć leczenie – mózg dziecka jest plastyczny, a odpowiednie działania są w stanie skutecznie skorygować wadę. Dziecko musi także przywyknąć do noszenia okularów, dzięki którym może wyraźnie widzieć bliskie obiekty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here