Noszenie niemowlaka

0
953

Ile razy słyszałaś matko, żebyś nie nosiła swojego noworodka, bo go do tego przyzwyczaisz? Albo jeszcze lepiej. Ile razy słyszałaś z ust życzliwych ci osób, że rozpuściłaś dziecko częstym noszeniem, to teraz ono wymusza to na tobie i nie masz już innego wyjścia. Wiecie co? Ręce opadają. I to nie tylko od noszenia małego klocuszka.
Kochane matki, to apel do was. Nie dajcie sobie wmówić, że noszenie niemowlaka jest złą metodą wychowawczą.

Noszenie niemowlaka

Noszenie niemowlakaTa mała istotka została wyrwana z bezpiecznego miejsca, jakim był wasz brzuszek. Musi się teraz zmagać z otaczającym go światem, który jest hałaśliwy, z ostrym jaskrawym światłem oraz ciągłym lękiem przed utratą bliskości mamy. Przypominam, że dziecko w brzuchu czuje się bezpiecznie, bo:

  • Po pierwsze: jest zawsze blisko mamy, czuje jej bicie serca, słyszy jej przytłumiony głos.
  • Po drugie: nie odczuwa głodu, jest mu ciepło, nie gniecie go w pupkę np. brudna pieluszka. W brzuchu ma pełen komfort.
  • Po trzecie: w brzuchu nikt obcy (czyt. wszyscy poza mamą) go nie dotyka, nie ma kontaktu z nikim innym.

Nie dziw się więc, że twoje dziecko w momencie, kiedy zostaję wyrwane z tamtego świata, czuje się zagubione. Dziecko poprzez płacz komunikuje się z nami. Nie umie mówić, by przekazać ci, jak jest przerażone nową sytuacją. Docierają do niego nowe dźwięki, zaczyna odczuwać głód i przesiusianą pieluszkę. Proszę nie mów więc, że dziecko może wymuszać coś płaczem. Przecież to absurd. Jak kilkudniowe dziecko może posługiwać się technikami manipulacji?

Bezpieczeństwo twojego dziecka

To, co czuje niemowlę, jest niewątpliwie lękiem. Otaczający je świat je przeraża i tylko ramiona matki/opiekuna mogą okiełznać ten strach. I myślę, że zgodzisz się ze mną, że noszenie niemowlaka to jednak coś pięknego. Zatem noś go jak najdłużej możesz. Czy jest coś równie czułego, jak małe oczęta wpatrzone w ciebie i zaciskająca się rączka na twoim palcu? To dziecko nie widzi świata poza tobą. Uwierz mi, czas tak szybko ucieka. Zabrzmi to banalnie, ale zanim się obejrzysz twój maluch już może nie chcieć być noszonym i przytulanym. Także korzystaj, póki twoje dziecko jeszcze tego potrzebuje. Poza tym noszenie niemowlaka pozwala mu z bezpiecznej perspektywy zapoznać się z nowym światem.

Rodzicielstwo nie jest łatwe, ale przecież nikt tego nie obiecywał. Powiem ci, że to właśnie okres niemowlęcy jest chyba jednym z najpiękniejszych momentów rodzicielstwa. Dziecko jest w pełni zależne od ciebie i spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność, która zostanie z tobą na zawsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here