Nauka gry na gitarze dla dzieci

0
653
Nauka gry na gitarze dla dzieci

Gitara to jeden z popularniejszych, świetnie brzmiących instrumentów muzycznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce się nauczyć gry na gitarze. Rodzi się jednak pytanie, w jakim wieku najlepiej zacząć? I czy nauka gry na gitarze dla dzieci będzie trudnym wyzwaniem?

Nauka gry na gitarze dla dzieci

Od 7 do 9 lat – to idealny wiek, aby rozpocząć przygodę z tym instrumentem. Nie będzie to jeszcze poważna nauka, bowiem mięśnie dzieci nie są jeszcze wtedy tak dobrze rozwinięte, żeby opanowały one akordy. Stąd właśnie gra na gitarze musi być po prostu dobrą zabawą, w trakcie której poznać można dość proste melodie czy typowe granie z nut. Oczywiście, zanim poślemy nasze pociechy na kurs, należy z nimi porozmawiać i zadać pytanie, czy na pewno są już gotowe i pragną, aby to gitara została ich przyjacielem? Przecież nic na siłę, można się niestety łatwo zniechęcić – tajniki gry na gitarze wymagają bowiem sporej koncentracji. Co innego ze starszymi dzieciakami, tymi w wieku nastoletnim. One są bardziej świadome i mają lepszą zdolność koncentracji i już wiedzą, że granie na gitarze jest lub będzie ich pasją.

Ważne są także wymiary gitar, które są odpowiednio dopasowane nie tyle do wieku dziecka, co do jego wzrostu

Nauka gry na gitarze dla dzieciA więc mamy tu standardowe wymiary: 1/2, 3/4 oraz 4/4, czyli gitarę pełnowymiarową. Natomiast jeśli chodzi o typ, to dobrym pomysłem będzie, gdy dziecko najpierw weźmie do ręki gitarę klasyczną mającą nylonowe struny. Gitary akustyczne są bowiem trudniejsze – większe, z metalowymi strunami. Minie trochę czasu, aby dzieci przyzwyczaiły palce, które często bolą, ponieważ opuszki muszą stwardnieć, i tym samym przywyknąć do nacisku na struny. Dlatego też na początku nauki najlepiej, aby nauczyciel dawkował ćwiczenia, w ten sposób zachęci do dalszego zapoznawania się z gitarą. Po 15 -20 minut, a później przerwa i kolejna próba – to idealnie zaplanowane ćwiczenia. A kiedy palce oraz mięśnie przedramion się już przyzwyczają, gra może się wtedy znacznie przedłużyć. Nauka gry na gitarze dla dzieci, tak jak i na każdym innym instrumencie wymaga cierpliwości ze strony nauczycieli. Ale kiedy już każdy młody uczeń opanuje zasady grania, to będzie bardzo szczęśliwy i dumny. Pochwali się swojej rodzinie, kolegom i koleżanko, jakie posiadł umiejętności, grając im refren znanego hitu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here