Rozwój niemowlęcia

0
956
Rozwój niemowlęcia

Potrzeby małego dziecka zmieniają się bardzo dynamicznie. Cały organizm dojrzewa i nabiera sprawności. Rozwój niemowlęcia sprawia również, że niezbędna okazuje się odpowiednia dieta. Już w okolicy szóstego miesiąca konieczne jest wprowadzanie nowych produktów. Oczywiście nadal możemy bazować na mleku. Obojętne jest czy zdecydujemy się na gotowe mieszanki czy pokarm matki. W obu przypadkach jest to idealne źródło substancji odżywczych. Jednak z czasem potrzeby wzrastają i niezbędne jest dostarczanie kolejnych składników.

Rozwój niemowlęcia – Rozszerzanie diety

Rozwój niemowlęcia - Rozszerzanie dietyPojawia się również potrzeba pobudzania układu pokarmowego do odpowiedniej pracy. Z tego powodu już po opanowaniu pozycji siedzącej warto zacząć rozszerzanie diety. Jest to dla nas znak, że dziecko jest gotowe. Na samym początku poleca się warzywa. Wynika to z ich niskiej kaloryki. Dzięki temu jelita nie będą szczególnie obciążone. Równocześnie zawierają liczne składniki mineralne oraz witaminy. Przekłada się to na zaspokojenie potrzeb całego organizmu. Związki te biorą udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących w ciele. Z tego powodu są konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie dobrze sprawdzą się podawane w formie zup. Przed pojawieniem się pierwszych zębów konieczne jest dokładne rozdrabnianie posiłków. Jest to jedyna bezpieczna forma podania produktów.

Możemy łączyć warzywa razem z kaszkami i kleikami

Znacznie podwyższymy wtedy kalorykę i zaspokoimy głód na dłużej. Jest to szczególnie pomocne przy dzieciach, które mają problem ze spożyciem wymaganej objętości mleka. Bardziej skondensowane dania będą dla nich lepsze. Warzywa powinny zostać dokładnie ugotowane. Dzięki temu ich trawienie nie będzie sprawiało problemów i przebiegnie prawidłowo. Przełoży się to również na stopień wykorzystania składników odżywczych. Kolejnym produktem po jaki możemy sięgnąć są owoce. Sprawdzą się jako zdrowe deserki. Możemy dodać do nich kaszkę przygotowaną na mleku. Dzięki temu stworzymy pełnowartościowy posiłek dostarczający wszystkie makroskładniki. W okolicy siódmego miesiąca możemy sięgnąć już po mięsa. Jednak należy zdecydować się na delikatne gatunki. Dzięki temu organizm bez problemu nauczy się jak sobie z nimi radzić. Ich ilości w daniach powinny być jedynie śladowe. Mają stanowić dodatek, który równocześnie pozytywnie wpłynie na wartościowość całości. Możemy zdecydować się na wprowadzenie jajek kurzych. Posiadają idealne proporcje aminokwasów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here