Trudne dziecko

0
1079

Nie wszystkie dzieci zachowują się w wzorowo. Są i takie, które sprawiają spore problemy wychowawcze. Czasami na ich zachowanie mają wpływ różne czynniki niezależne od rodziców, dlatego zawsze należy powstrzymać się od pochopnych sądów nad dzieckiem i jego rodzicami, nawet w przypadku, gdy maluch jest wyjątkowo niegrzeczny. Być może to tzw. trudne dziecko. W tym wypadku rodzice maja spory problem przed sobą. Potrzebują oni wsparcia najbliższych. Konieczna będzie również pomoc ze strony specjalistów – nie obędzie się bez wizyty w poradni psychologicznej.

Trudne dziecko

trudne dzieckoDlatego nasze dziecko jest takie nieposłuszne? Dobre pytanie. Zadają je sobie z pewnością wszyscy rodzice na całym świecie. Bo raczej nie ma dziecka, które zawsze byłoby poukładane i idealnie grzeczne. Błędem jest obwinianie rodziców za wszelkie złe zachowania dziecka. Czasem za takie zachowanie odpowiada najzwyczajniej w świecie popsuty humor lub złe samopoczucie malca. Bo przecież dzieci, podobnie jak i dorośli, miewają gorsze dni. Mogą być zmęczone, znudzone, zdenerwowane ciężkim dniem w przedszkolu, lub poirytowane kłótnią z najlepszym przyjacielem.

Jeśli dziecko odmawia zjedzenia posiłku, nie chce iść do przedszkola, marudzi przy myciu, czy sprzątaniu swojego pokoju, nie oznacza to od razu, że jest to trudne dziecko. Frustracja może przecież dopaść nawet malucha. A niestety bardzo często nasze dziecko okazuje swoje niezadowolenie właśnie w miejscu publicznym, kiedy niespecjalnie mamy możliwości odpowiedniego zareagowanie bez wzbudzania powszechnej uwagi. Co zrobić, gdy dziecko rzuca się na posadzkę w dziale ze słodyczami lub sprzeciwia się ubraniu butów przy wyjściu z przedszkola?

Jak postępować z trudnym dzieckiem?

Często mówi się, że najlepiej w takiej sytuacji ignorować malucha, dać mu czas na wyszumienie i uspokojenie. To faktycznie czasem działa. Takie podejście sprawdza się czasem podczas zajęć w szkole czy przedszkolu. Jeśli mały zuchwalec będzie ignorowany przez wychowawcę dostatecznie długo, to w pewnej chwili dokazywanie zacznie mu się nudzić. To też dobra nauczka na przeszłość. Pamiętajmy, że czasem zdarza się dziecko, które w taki sposób manifestuje potrzebę zwrócenia na siebie uwagi innych dzieci bądź dorosłych. Wówczas metoda kompletnego ignorowania dziecka zapewne przyniesie skutek po pewnym czasie.

Nieco trudniej jest z młodszymi maluchami. Bunt dwulatka to powszechne zjawisko. Nie ma to nic wspólnego z charakterem dziecka, choć te dzieci, które z natury są spokojniejsze, będą bardziej znośnie w tym trudnym czasie. Tak czy inaczej, jest to po prostu taki okres rozwoju, w którym maluch chce wszystkiego doświadczyć i będzie się buntować, jeśli staniemy mu na drodze.

Problemy wychowawcze

Rodzice, którzy wychowują trudne dziecko bez wątpienia stoją przed ogromnym problemem. Trudne dziecko zwykle sprawia na co dzień wiele problemów, z którymi nie wszyscy rodzice, są sobie w stanie poradzić. Tutaj wymagane jest od rodziców ogromne zaangażowanie, znacznie większe niż w wypadku normalnie rozwijającego się dziecka. Często rodzice pozostawieni sami sobie nie radzą sobie z tym problemem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie specjalistów. Zdecydowanie pomóc mogą w tym wypadku wizyty w poradniach psychologicznych. Pedagodzy i psychologowie znają problem trudnego dziecka od podszewki. Bez wątpienia są w stanie zalecić odpowiednią terapię, która pomoże rozwiązać zaistniały problem. Rodzice, którzy nie wiedzą jak poradzić sobie ze swoim dzieckiem, często popadają w frustrację i żyją w ciągłym napięciu. Stres i nerwy z pewnością nie pomagają w rozwiązaniu problemu. Jak więc poradzić sobie z trudnym dzieckiem? I nie mamy tu na myśli doraźnych działań, lecz takie, które w dalszej perspektywie czasowej pozwolą nieco utemperować dziecko.

Jak rozwiązać problem trudnego dziecka?

trudne dzieckoWizyta u psychologa będzie w tym wypadku wręcz koniecznością. Specjaliści dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafią wskazać odpowiednie działania, które pozwolą rodzicom kontrolować sytuację. Przede wszystkim nie możemy reagować gniewem na zachowanie naszego dziecka. Taka postawa będzie niestety nakręcała je do dalszego złego zachowania. Przede wszystkim powinniśmy nasze dziecko zachęcać do lepszego zachowania dzięki pozytywnym emocjom. Starajmy się jak najczęściej z nim rozmawiać. Powiedzmy mu, że mamy do niego zaufanie i że jest dla nas najważniejszy na świecie. Trudne dzieci mają zazwyczaj niską samoocenę. Dlatego rodzice powinni robić wszystko, aby ta samoocena dziecka znacząco się podniosła. Unikajmy jak tylko możemy oceniania dziecka i porównywania go z innymi dzieci. To bowiem może być źródłem ogromnego stresu dla naszego dziecka. Bez względu na to co nasze dziecko mówi i jakie ma przemyślenia, którymi się z nami dzieli, nie możemy naszego dziecka wyśmiewać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here